Kepçe Kulak

Kepçe Kulak Estetiği
Bu Yazıyı Paylaş

Kulakta görülen bir şekil bozukluğu olan, işlevsel olarak sorun yaratmayan fakat estetik olarak rahatsızlık veren kepçe kulak, yüksek başarı yüzdeleri ile gerçekleştirilen kepçe kulak estetiği ile tedavi edilebilen bir sorundur. İşlevsel sorunlara neden olmadığından net bir hastalık olarak nitelenmez.

Kulak kıvrımlarının, kıkırdakların zayıflığı sebebiyle yeterli oluşamaması sonucu ortaya çıkan kepçe kulak yaygın olarak genetik faktörlere bağlı olarak görülür. Özellikle çocukluk döneminde alaya maruz kalma gibi sorunlarla travmalar ya da kompleksler gelişebileceğinden erken yaşta tedavisi önerilir.

Kepçe kulak estetiği erkekler arasında daha yaygın tercih edilir. Bunun temel nedeni kadınların saçları ile kulaklarını gizleyebiliyor olmasıdır. Kepçe kulak sorunu günümüzde modern ve basit teknikler kullanılarak hızlı ve kolay şekilde tedavi edilebilmektedir. Kepçe kulak estetiği bireylerde herhangi bir işlevsel değişikliğe neden olmamakla birlikte özgüven kaybı başta olmak üzere çeşitli psikolojik sorunlara neden olabilir.

Çoğu zaman çocukların alay edilme korkusu ile sosyalleşmekten uzaklaşmasına veya yalnızlaşmasına neden olur. Kepçe kulak estetiği ile birlikte kişilerin kendilerine olan özsaygısı ve güveni artarken, daha mutlu ve sosyal bireyler olarak hayatlarına devam edebilirler.

Kepçe kulak estetiği her ne kadar basit bir operasyon olsa da yanlış hekim tercihi bu basit işlemi riskli hale getirebilir. Bu yüzden kepçe kulak estetiği öncesinde çalıştığınız hekimin uzman ve alanında deneyimli olduğundan emin olun!

Kepçe Kulak Nedir, Neden Olur?

Kulak kıkırdaklarının gevşek olması ya da kulak kıvrımlarının yetersiz olması nedeniyle kulağın öne ya da yana doğru şekilde durması kepçe kulak olarak adlandırılır. Kepçe kulağın genellikle altta yatan bir nedeni yoktur ve ailesel olarak gelişir. Yaygın olarak iki kulakta birden görülüyor olsa da nadir şekilde tek kulakta da görülebilir. İnsanların kepçe kulak olması, ortada herhangi bir sağlık sorunu olduğuna işaret etmez.

Kepçe kulak sorununun nedeni tıp terminolojisi içerisinde şu şekilde ifade edilebilir: Kulak kepçesi içerisinde bulunan kıvrım antiheliks, kulak kepçesinin iç kısmında bulunan kıkırdaklar da konkal kıkırdaklar olarak adlandırılır.

Kepçe kulak sorununun oluşmasının nedeni antiheliks kısmının tam olarak oluşmaması ya da konkal kıkırdakların fazla gelişmiş olmasıdır. Kepçe kulak ameliyatının başarılı şekilde sonuçlanabilmesi için detaylı değerlendirme yapılması, uygulanacak yönteme de bu değerlendirme sonucunda karar verilmesi gerekir. Peki kepçe kulak estetiği nasıl yapılır ve kepçe kulak estetiği ameliyatı fiyatları ne kadar?

Kepçe Kulak Estetiği Öncesi

Kepçe kulak estetiği öncesinde ilk olarak uzman hekim tarafından kapsamlı muayene yapılması gerekir. Muayene sırasında hasta kepçe kulak estetiği hakkında ve operasyon sürecine dair detaylı bilgileri hasta ile paylaşır. Hastaların kepçe kulak estetiği öncesine dair bilmesi gerekenler ise şunlardır:

 • Doktor, daha önce geçirilmiş hastalıklar, kullanılan ilaçlar ya da operasyona dair her türlü kaygı konusunda bilgilendirilmelidir,
 • Kan sulandırıcı ilaçların ameliyat tarihinden 1 hafta önce bırakılması gerekir,
 • Sigara ve alkol tüketimine kesinlikle ara verilmelidir.

 

Unutmamak gerekir ki estetik ameliyatların sonrasında da birtakım komplikasyonlar oluşabilir. Bu yüzden hastaların hem ameliyattan önce hem de ameliyattan sonra uyulması gereken kurallara riayet etmesi son derece önemlidir.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiği genellikle lokal anestezi altında yapılır. Fakat lokal anestezi için uygun olmayan kişilerde ya da çocuklarda genel anestezi altında yapılması da mümkündür. Yaklaşık olarak 1 saat süren kepçe kulak estetiği sırasında izlenen işlem adımları şunlardır:

 • Kulak arkasındaki izler çok fazla görünür olmayacağı için kesi kulağın arkasından yapılır,
 • Kesiden girilerek kıkırdak kısmına ulaşılır ve düzeltilerek gerekli açı oluşturulur,
 • Kulak doğru pozisyona sabitlenerek kesi estetik dikişle kapatılır,
 • Dikişler kendiliğinden eridiği için dikişlerin alınması gerekmez.

 

Hastalar genellikle bu operasyondan hemen sonra taburcu edilebilir. Fakat ameliyatın genel anestezi altında yapılması durumunda hastaların 1 gece müşahede altında kalması gerekir. Bu yöntem kepçe kulak estetiği için en sık başvurulan yöntemdir. Fakat kepçe kulak estetiği iple de gerçekleştirilebilir.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

İple kepçe kulak estetiği için herhangi bir kesi yapılması gerekmez, yani cerrahi bir işlem değildir. Ayrıca kesi olmadığı için kepçe kulak estetiği sonrası herhangi bir yara izi kalması da söz konusu değildir. Ameliyatsız kepçe kulak estetiği sırasında iğne yardımıyla kulak kıkırdaklarının üst kısmından medikal ipler çekilir ve bu ipler yardımıyla kulaklara istenilen açı verilir. Operasyon yalnızca 15 dakika sürer. Ameliyat sonrası hastalardaki kepçe kulak görünümü ortadan kalkar.

Hastalar kepçe kulak estetiği sonrası hemen günlük yaşamına dönebilir. Nitekim iple kepçe kulak estetiği olanların yorumları da bunu destekler niteliktedir. Operasyonun uzun vadede başarılı sonuçlar gösterebilmesi için iple kepçe kulak estetiği yapan doktorlar arasında en doğru seçimi yapmak büyük önem taşır. Eğer siz de iple kepçe kulak estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası

Kepçe kulak estetiği risksiz ve başarı oranları yüksek bir operasyon olarak kabul edilir. Başarılı geçmiş bir kepçe kulak estetiği sonrasında hastaların çok ciddi ağrı ya da acı yaşaması söz konusu değildir. Dolayısıyla normal hayata hızlı şekilde dönülebilir. Lokal anestezi altında yapılan operasyonlarda aynı gün, genel anestezi altında yapılan operasyonlarda ise ertesi gün taburcu olmak mümkündür. Çocuk hastalar her iki durumda da bir gece müşahede altında tutulur.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrasına dair bilinmesi gerekenler ve uyulması gereken kurallar ise şunlardır:

 • Operasyondan sonraki ilk hafta sırt üstü yatılması ve yan şekilde, kulakların üstüne yatmaktan kaçınılması gerekir,
 • Doktor tarafından önerilen kulak ve saç bantları düzenli olarak kullanılmalı, bantların kullanıldığı süre boyunca kulak darbelerden korunmalıdır,
 • Verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı ve kontrol programına riayet edilmelidir,
 • İlk pansuman değişimi sonrası duş alınabilir.

 

Tüm bunlara ek olarak kulak bölgesindeki hissizliğe bağlı olarak saç kurutma makinesi kullanmaktan uzak durulmalıdır. Ayrıca doktor tarafından verilen tavsiyelere harfiyen uyulduğu sürece kepçe kulak estetiği sonrası açılma söz konusu değildir. Nitekim ameliyat olmayı kabul etmiş kişiler bu kurallara uyacağını da garanti etmiş sayılır.

Kepçe Kulak Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Estetik olarak kötü görünen kulaklara sahip olan çocuklarda dalga geçilme korkusu ve sosyal ortamdan uzaklaşma gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu da kişinin kendisine olan saygısını ve özgüvenini yitirmesi anlamına gelir. Bu yüzden kepçe kulak estetiği ameliyatının okul serüveni başlamadan önce yaptırılması önerilir. Öncelikle çocukların kepçe kulağın tedavisi olan bir sorun olduğunu bilmesi gerekir.

Eğer yeterince vaktiniz yoksa ve kepçe kulak estetiği hakkında bilinmesi gereken önemli noktaları merak ediyorsanız, bu kısa liste sizlere yardımcı olabilir:

 • Kepçe kulak estetiği kulakların büyük ya da sarkık bir şekilde dışarı çıkık görünümünün düzeltilmesi için gerçekleştirilen bir cerrahi işlemdir.
 • Kepçe kulak estetiği her yaşta yapılabilen bir operasyon olsa da en uygun zamanlar 5-6 yaş dönemi olarak değerlendirilir.
 • Ameliyat sırasında aksi bir zorunluluk olmadıkça lokal anestezi tercih edilir.
 • Kulak kepçesi sarkıklığı ya da büyüklüğü kişiden kişiye değişebileceğinden yöntem de buna bağlı olarak değişir. İlk yöntem olarak kulak kıkırdağının yeniden şekillendirilmesi, ikinci yöntem olarak ise medikal ipler yardımıyla kulakların daha düzgün bir pozisyona sabitlenmesi uygulanır.
 • Ameliyat sırasındaki kesi izleri kulak arkasında kalır ve genellikle çok fazla görünür değildir. Bu izler zaman içerisinde solgun bir hale gelir.
 • Kepçe kulak estetiği sonrasında bir miktar ağrı olması normal kabul edilir. Bu ağrılar doktor tarafından reçete edilen ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir.
 • Cerrah tarafından belirtildiği şekilde kontrollere gidilmelidir. Kepçe kulak estetiği sonrasında ilk kontrol genellikle 3. günde gerçekleşir.
 • Kepçe kulak estetiği sonrasında kanama ya da dikişlerin açılması gibi komplikasyonlar son derece nadir şekilde gerçekleşir. Uzman hekim tercih edildiği sürece böyle bir risk söz konusu değildir.
 • Kepçe kulak estetiği sonuçları ömür boyu kalıcıdır.
 • Kepçe kulak estetiği ameliyatlarında kulaktaki dokuların ya da sinirlerin zarar görmesi söz konusu değildir. Duyu kaybı ya da benzeri bir sorun yaşanmaz.

 

Son olarak kepçe kulak estetiği yorumları iyi olan, hastalarından olumlu geri dönüşler almış doktorların tercih edilmesi her zaman faydalı olacaktır. Çünkü kepçe kulak estetiği olanlar bu konuda size fikir verebilecek en iyi kaynaktır.

Kepçe Kulak Estetiği Fiyatları

Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi kepçe kulak estetiği için de fiyatları belirleyen çeşitli unsurlar bulunur. Elbette bunların başında doktorun deneyimi ve kalitesi gelir. Bir doktor ne kadar deneyimli ve geçmiş tecrübeleri ne kadar başarı doluysa, fiyatlar da bununla doğru orantılı olabilir. Fakat konu doğrudan sağlık ile ilgili olduğundan ve kepçe kulak estetiği doğrudan kişilerin hayatını etkilediğinden, kepçe kulak estetik fiyatları her zaman en önemli konu olmamalıdır.

Çünkü uzman olmayan bir hekim tarafından başarısız şekilde gerçekleştirilen kepçe kulak estetiği size çok daha büyük maliyetler çıkarırken, hem iş hayatınızı, hem sosyal hayatınızı hem de sağlığınızı olumsuz etkileyecek sonuçlar yaratabilir. Bu yüzden doğru hekim tercihi her zaman önceliğiniz olmalıdır.

Uzman hekim kepçe kulak estetiği nasıl yapılır size anlattığında ve operasyonun detayları hakkında bilgi verdiğinde tüm kaygılarınızdan kurtulmanız mümkündür. Hem bu kaygılardan kurtulmak hem de sorununuzun boyutlarının görülmesi için öncelikle bir muayene gerekir. Bu muayene sırasında ortaya çıkacak ihtiyaçlarınız da kepçe kulak estetiği için fiyatları belirleyen unsurlardandır. Çünkü bir başka hastanın operasyon 15 dakika sürecekken, sizinki ise 1 saat sürebilir ve bu da fiyatları doğrudan etkiler. Bu yüzden öncelikle randevu oluşturmanız ve doktorunuz ile birlikte kişiye özel tedavi planı oluşturmanız gerekir.

Eğer siz de kepçe kulak estetiği ne kadar öğrenmek ve kepçe kulak estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi alarak randevu oluşturmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazı Bültenimize Abone Olun
Güncellemeleri takip edin ve en güncel tüyoları kaçırmayın!
Daha Fazlasını Keşfet
Hizmetler

Badem Göz Estetiği

Badem göz ameliyatı, estetik cerrahi uygulamalarının önemli bir parçası olan ve göz çevresindeki estetik sorunları düzeltmeyi amaçlayan operasyon türüdür. Diğer

vajinoplasti
Hizmetler

Vajinoplasti

Vajinoplasti, genital bölgenin iç kısmında yer alan vajinadaki kasların ve bağ dokusunun gevşemesi, genişlemesi ve sarkması nedeniyle bölgenin daraltılması için

Hemen İletişime Geç
Hayallerin yalnızca bir adım uzakta
estetik dr ali bal - 2
Call Now Button