Liposuction

Liposuction
Bu Yazıyı Paylaş

Vücudun farklı bölgelerinde biriken yağlar özelliklerde kadınlarda ciddi estetik kaygılar yaratır ve bu kaygıların tamamında liposuction ile kurtulmak mümkündür. Fakat liposuction gerekliliği her zaman estetik kaygılar nedeniyle değildir. Çünkü vücutta biriken fazla yağlar başka sağlık sorunlarına da yol açabilir. Yani liposuction ile hem fazla yağlar vücuttan uzaklaştırılarak vücut şekillendirilir hem de olası fiziksel sorunların önüne geçilmiş olur.

Özellikle diyet ve spor programları uygulayarak vücudundaki fazla yağlardan kurtulamamış olan bireyler liposuction sayesinde arzu ettikleri görünüme kavuşabilir. Tüm dünyada uygulanan bir prosedür olan liposuction başarı oranları yüksek bir işlem olduğundan son derece yaygındır. Yaygın olmasının bir diğer nedeni de iyileşme süresinin kısa olmasıdır.

Liposuction yönetiminin vaser liposuction ya da enzimatik liposuction gibi farklı yöntemleri bulunur ve bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına hekim muayenesi sonrasında karar verilir. Peki liposuction nedir ve hastalar tarafından yapılan liposuction sonrası yorumlar nasıldır?

Liposuction Nedir?

Vücudun farklı bölgelerinde aşırı yağ birikimi öncelikle vücudun şeklinin bozulması, ardından da çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Bu aşırı yağlardan kurtulmak için diyet ve egzersiz programları her zaman etkili olmaz. İşte böyle durumlarda, vücutta biriken fazla yağın cerrahi olarak çıkarılması işlemi liposuction olarak adlandırılır.

Liposuctionda temel prensip vücutta bulunan yağların çeşitli yöntemlerle parçalanması ve vakumlanarak vücudun dışına alınmasıdır. Fakat gerekli görüldüğü durumlarda bu yağların sindirim sistemi aracılığıyla atılmasını sağlayan yöntemlere de başvurulabilir. Liposuction işlemlerinin birbirinden farklı olması, büyük ölçüde hastaların beklentileri ve ihtiyaçlarının farklı olmasından kaynaklanır.

Liposuction her zaman tek başına etkili olan bir yöntem değildir. Eğer hastalar bu işlem sonrasında sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemez ve operasyondan önceki hayatına geri dönerse, bölgesel olarak yağ birikmeleri tekrar eder. Böylece hastalar başladıkları noktaya geri dönmüş olur.

Ayrıca her hasta liposuction ameliyatı için uygun değildir. Aşırı yağ birikiminin olduğu durumlarda ya da hastaların liposuctiona engel bir sağlık sorunu bulunduğunda önerilen bir yöntem değildir. Bu yüzden hem alınacak yağ miktarına hem de hastaların bu işlem için uygun olup olmadığına genel olarak bir muayene yapılmadan karar verilmesi mümkün olmaz.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Hastaların beklenti ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak farklı liposuction yöntemlerine başvurulabilir. Örneğin hastaların yalnızca gıdı bölgesinde yağ birikimi varsa gıdı liposuction önerilir. Bel bölgesinde biriken yağlar içinse karın liposuction ya da göbek liposuction önerilir. Hem vücudun genel durumuna, hem bölgedeki yağ miktarına hem de doktor tercihlerine göre uygulanan farklı yöntemlerin farklı prosedürleri bulunur. Peki farklı prosedürlere göre liposuction nasıl yapılır ve izlenen adımlar neler?

Geleneksel Liposuction

Liposuction yöntemleri arasında en eski ve en yaygın olanıdır. Ekonomik olması tercih sebebidir. Bu yöntemde kanül adı verilen ince borular vücuda yapılan küçük kesilerden içeri yollanır ve yağlar parçalanır. Parçalanan yağlar ile vakum yardımıyla dışarı çekilir. Eğer geleneksel liposuction nedir nasıl yapılır merak ediyor ya da işlemi yaptırmaktan korkuyorsanız, liposuction yaptıranlar tarafından paylaşılan yorumları okuyabilir, bu korkularınızdan kurtulabilirsiniz.

Ultrasonik Liposuction / Vaser Liposuction

Ultrason destekli olarak, yani ultrasonik ses dalgaları kullanılarak gerçekleştirilen bu liposuction işlemi, özellikle yağ dokuları sertleşmiş olan hastalarda tercih edilir. Ultrason enerjisi vücutta bulunan sert yağ dokularını parçalar. Böylelikle normal şartlar altında vakumla çekilemeyecek olan yağ dokuları vakumla çekilebilir hale gelir.

Yağ hücrelerinin parçalanması konusundaki minimal invaziv uygulamalardan biridir. Ultrasonik liposuction aynı zamanda “vaser liposuction nedir?” sorusunun da cevabıdır. Çünkü her ikisi de yağ hücrelerinin ses dalgaları ile parçalanmasını temel alan prosedürlerdir. Ayrıca ultrasonik liposuction ya da vaser liposuction yaptıranlar, bu işlemin son derece olumlu sonuçları olduğu yönünde görüş bildirir.

Lazer Liposuction

Son yılların popüler yağ alma işlemlerinden olan lazer liposuction yönteminde de tıpkı ultrason destekli liposuctionda olduğu gibi yağ hücrelerinin vakumlanması için parçalanması söz konusudur. Fakat bu yöntemde ses dalgaları yerine lazar enerjisi kullanılır.

Vücuda uygulanan lazer enerjisi yalnızca bölgedeki yağların uzaklaştırılmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cildin sıkılaşmasına da yardımcı olur. Diğer liposuction yöntemleri ile mukayese edildiğinde lazer liposuction fiyatları biraz daha yüksek olabilir. Yine de lazer liposuction yaptıranların yorumları yöntemin ne kadar etkili olduğunu anlamak için yeterlidir. Peki enzimatik liposuction nedir ve nasıl yapılır?

Enzimatik Liposuction

Ameliyatsız bir liposuction uygulaması olan enzimatik liposuctionda, plastik cerrahlar tarafından hazırlanan özel bir karışımın yağ birikiminin olduğu bölgelere enjekte edilmesi söz konusudur. Hazırlanan karışım içerisinde deoksikolik asit, fosfatidilkolin, kafein, l-karnitin ve kollajenaz bulunur.

Enzimatik çözelti olarak adlandırılan ve mezoterapi iğnesi ile yağlanmanın olduğu bölgeye enjekte edilen bu karışım bölgedeki yağların parçalanmasını sağlar. Parçalanan lenfatik sistem aracılığıyla vücuttan atılır. Cerrahi olmayan ameliyatsız liposuction uygulaması başarı oranı yüksek ve kısa süre içerisinde uygulanabilen bir yöntemdir.

Liposuction İyileşme Süresi Ne Kadar?

Liposuction iyileşme süresi uygulanan yönteme ve hastanın genel sağlık durumuna göre farklılık gösterebilir. Nitekim aynı şey anestezi yöntemi için de geçerlidir. Liposuction işlemi yaygın olarak lokal anestezi altında yapılır. Örneğin kol liposuction ya da bacak liposuction için lokal anestezi yeterlidir. Liposuction işlemi lokal anestezi altında gerçekleştirilen hastalar aynı gün içinde taburcu edilebilmekle birlikte, genel anestezi uygulanan durumlarda 1 gece yatış gerekebilir.

Liposuction sonrası hafif ağrılar olabilir ve bu ağrılar yaklaşık iki hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Orta şiddetteki ağrılar doktor tarafından reçete edilen ağrılar kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Cilt üzerinde oluşan morluklar da 1-2 hafta içerisinde geçecektir. Liposuction korsesi kullanımı ise ameliyat sonrası iyileşme tam olarak gerçekleşene kadar devam etmelidir. Bu süre ortalama 3 hafta olmakla birlikte uygulama bölgesine göre değişiklik gösterebilir. Banyo yapmak içinse 3 ila 4 gün beklemeniz gerekir.

Küçük liposuction uygulamalarında hemen işe dönmek mümkündür. Fakat ciddi operasyonlar sonrası bir hafta kadar beklemek gerekebilir. Liposuction sonrası ödem ise ortalama 3 hafta boyunca görülebilir. Ödem ortadan kalktıktan sonra uygulamanın net sonuçları rahat bir şekilde görülebilir. Eğer liposuction işleminden sonra sigara ve alkol kullanılmazsa iyileşme süreci çok daha hızlı olur. Ayrıca şunu da hatırlatmakta fayda var: Bacak liposuction sonrası iyileşme süresi ile gıdı liposuction sonrası iyileşme süreleri birbirinden farklı olabilir.

Liposuction Zararları Nelerdir?

Her ne kadar liposuction zararları hakkında çok sayıda makale ya da video ile karşılaşılıyor olsa da bunların büyük bir kısmı gerçeği yansıtmaz. Fazla yağlardan kurtulmak ve bölgesel olarak incelmek için ideal bir yöntem olan yağ aldırma ameliyatı son derece güvenilir bir işlemdir. Yine de tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi nadir karşılaşılan birtakım komplikasyonlar mevcuttur. Örneğin anestezi uygulandığı için, buna bağlı risklerin ortaya çıkması her operasyonda olduğu gibi mümkündür.

Hastaların doktor tarafından liposuction öncesi sonrası hakkında bilgilendirilmesi ve doktorların da hastalar tarafından kullanılan ilaçlar ve daha önce geçirilmiş olan operasyonlar hakkında doğru bilgilendirilmesi, oluşabilecek riskleri minimize eder.

Yine de liposuction işlemine bağlı enfeksiyon oluşumu, hematom oluşması, sinirlerin ya da çevre dokuların zarar görmesi, cildin elastikiyetini kaybetmesine bağlı sarkma gibi durumlar meydana gelebilir. Nitekim liposuction ameliyat olarak kabul edilmeli ve bu tarz basit riskler de normal kabul edilmelidir. Elbette uzman bir cerrah seçimi ile tüm bu riskleri ortadan kaldırmak da mümkündür.

Liposuction Avantajları Nelerdir?

Liposuction fiyatları çok daha ciddi prosedürler gerektiren estetik operasyonlara göre daha düşüktür ve bu da en temel avantajlardan biri olarak gösterilebilir. Ayrıca kadın liposuction uygulamalarının yanı sıra erkek liposuction uygulamaları da mevcuttur. Liposuction yönteminde hastaların elde edeceği avantajlar şu şekilde listelenebilir:

  • Liposuction ile vücut şekillendirme yalnızca belirli bölgeler için uygulanmaz; vücudun her bölgesinden fazla yağlar alınabilir,
  • Hastalar liposuction sonrasında sağlıklı bir yaşam tarzına geçer ve egzersiz programları uygularsa, tekrar bir liposuction işlemi gerekmez,
  • Vücuttan fazla yağ uzaklaştırılırken, aynı zamanda sıkılaşma sağlanır,
  • Gelişen sağlık teknolojileri fazla yağlarından rahatsız olan hastalara çok daha kolay yöntemler sunar; artık liposuction sonrası aynı gün işe ya da sosyal hayata dönmek mümkün hale gelmiştir,
  • Vücutta biriken fazla yağlar genellikle kişilerde özgüven kaybına neden olur; liposuction sonrası ise kişilerin kendilerine olan güveni artar; örneğin göbek liposuction yaptıranlar göbeği açık kıyafetler giymek konusunda çok daha cesur davranabilir.

 

Liposuction uzmanlar tarafından bir kilo verme yöntemi olarak kabul edilmez. Burada önemli olan nokta vücudun şekillendirilmesidir. Maliyetlerin daha düşük olması nedeniyle İstanbul liposuction için en ideal lokasyonlardan biri haline gelmiştir. Nitekim liposuction İstanbul kliniklerinin sayısı da buna bağlı olarak artış göstermiştir. Yine de liposuction fiyat bilgisi klinikten kliniğe farklılık gösterebilir.

Liposuction Fiyatları

Liposuction ameliyatı fiyatları konusunda belirleyici olan unsurların başında kullanılacak olan yöntem gelir. Örneğin klasik liposuction ile vaser liposuction fiyatları birbirinden farklı olabilir. Bunun nedeni kullanılan cihazların ve işlem süresinin benzerlik göstermiyor olmasıdır. Bu yüzden liposuction ameliyatı fiyatları da kişiye özel olarak belirlenir.

Fiyatları belirleyen bir diğer unsur ise uygulama bölgesi ve bölgenin genişliğidir. Prosedürler ve uygulama bölgelerinin genişliği farklı olabileceği için bacak liposuction fiyatları ve karın liposuction fiyatları arasında fark olması normal kabul edilir. Ayrıca alınacak yağ miktarı da fiyatları doğrudan etkiler.

Seçmiş olduğunuz cerrahın bugüne kadarki deneyimleri ve uzmanlığı fiyatları belirleyen bir diğer unsur olarak kabul edilir. Ayrıca operasyon doğrudan insan sağlığı ile ilgili olduğundan, hastaların da fiyattan önce önem vermesi gereken konu cerrahın deneyimidir. Çünkü kaliteli ve steril olmayan bir ortamda, alanında uzman olmayan cerrahlar tarafından yapılan bir liposuction uygulaması hem sağlığı tehdit eder hem de çok daha büyük maliyetler yaratabilir. Eğer siz de liposuction fiyatları 2023 yılında ne kadar öğrenmek ve bir randevu oluşturmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazı Bültenimize Abone Olun
Güncellemeleri takip edin ve en güncel tüyoları kaçırmayın!
Daha Fazlasını Keşfet
Hizmetler

Badem Göz Estetiği

Badem göz ameliyatı, estetik cerrahi uygulamalarının önemli bir parçası olan ve göz çevresindeki estetik sorunları düzeltmeyi amaçlayan operasyon türüdür. Diğer

vajinoplasti
Hizmetler

Vajinoplasti

Vajinoplasti, genital bölgenin iç kısmında yer alan vajinadaki kasların ve bağ dokusunun gevşemesi, genişlemesi ve sarkması nedeniyle bölgenin daraltılması için

Hemen İletişime Geç
Hayallerin yalnızca bir adım uzakta
estetik dr ali bal - 2
Call Now Button