Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği
Bu Yazıyı Paylaş

Göz kapağı estetiği, alanında uzman plastik cerrah tarafından alt göz kapağı ve üst göz kapağındaki fazla, sarkmış dokunun alınması ve çevre dokuların gerdirilmesi ile uygulanan estetik işlemdir. Yaşlılığa bağlı olarak yüzde birtakım hacim kaybı yaşanır, dolgun görüntü azalır. Bu hacim kaybı ve dolgunluğun azalması nedeniyle yüzde sarkmalar meydana gelebilir.

Zamanla yer çekiminin yüze olan etkisiyle göz kapağı ve çevresinde de aşağı doğru sarkmalar meydana gelebilir. Aynı zamanda bazı insanların genetik olarak göz kapakları daha sarkık ya da torbalı olabilir. Geçirilen hastalıklar, kazalar sonucunda travmatize olmuş göz kapağında da sarkmalar görülebilir.

Göz kapağı estetiği, sarkmış ve torbalı görünüme sahip göz kapağı sorunlarını gidermek için gerçekleştirilir. Genellikle kadınlar tarafından sıkça tercih edilen bir estetik işlemdir. İhtiyacı olan erkeklerin de alt ve üst göz kapaklarına, göz kapağı estetiği uygulanır. Kısaca işlem her iki cinsiyet için de uygundur.

Kadınlar genellikle, yüz yapılarının gençleşmesi, yaşlanmanın etkisiyle oluşan sarkmaların ve torbaların giderilmesi için göz kapağı estetiği işlemi yaptırır. Genetik olarak ortaya çıkan yorgun göz ifadesinin azaltılması gibi estetik bir görünüm elde etmek için göz kapağı ameliyatı yapılır. Bununla beraber görme ya da göz yapısı ile ilgili fonksiyonel bozuklukları gidermek için de göz kapağı estetiği uygulanır.

Erkekler çoğunlukla fonksiyonel nedenlerden dolayı göz kapağı estetiği yaptırırken, kadınların bir kısmı aynı nedenden dolayı göz kapağı estetiği yaptırır. Göz kapağı estetiği, genellikle orta yetişkinlik döneminde tercih edilir fakat ihtiyaç duyduğunda erken dönemlerde de yaptırılabilir. Yüz yogası gibi uygulamalarla, göz kapağına doğal estetik çözüm bulunmaya çalışılsa da lazer ya da ameliyat kadar uzun süreli bir kalıcılık elde etmek mümkün değildir.

Göz kapağı estetiği yaptırırken plazma yöntemi ile göz kapağı estetiği yani ameliyatsız göz kapağı estetiği işlemi ve göz kapağı estetiği ameliyatı gibi farklı seçenekler kullanılarak operasyon gerçekleştirilebilir. Peki, göz kapağı estetiği nedir, göz kapağı estetiği nasıl yapılır, göz kapağı öncesi sonrası dikkat edilmesi gerekenler, göz kapağı estetiği fiyatları nedir? Sorularına bir göz atalım.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği blefaroplasti işlemi olarak da bilinmektedir. Göz kapağı estetiği, gözlerdeki sarkmış kas ve cilt dokusunun onarılması için uygulanır. Aynı zamanda göz etrafındaki cilt dokusunun gerdirilmesi için alt ve üst göz kapaklarına yapılan bir işlemdir. Yüzümüz gün geçtikçe yer çekiminin etkisine maruz kalarak sarkmaya başlar. Aynı zamanda yaşlanma ile birlikte cilt elastikiyetini kaybeder.

Gözaltı torbaları, cilt sıkılığında bozulma, ciltte renk değişimi, kaz ayağı gibi unsurlar ortaya çıkabilir. Kişi beslenmesine dikkat ederse ve yüzüne düzenli bakım yaparsa yaşlanmanın etkilerini o kadar yavaşlatabilir. Yüzüne düzenli bir bakım uygulamayan, günışığına fazla maruz kalan, sigara, alkol kullanan, kirli havaya maruz kalan kişilerde yaşlanma hızlanabilir. Yüzdeki deri diğer bölgelere göre daha ince olduğu için deformasyonlar daha çabuk belli olabilir.

Yaşlanma ile birlikte cilt esnekliğini kaybeder ve eski haline dönemez. Yüzdeki esneklik kaybı fazla cilt dokusunun göz kapağında birikmesine neden olur. Yorgun ve çökkün bir yüz ifadesi ortaya çıkar. Göz çevresinde kırışıklık ve kaz ayağı meydana gelir. Fakat göz kapağı estetiği, yalnızca sarkma, gözaltı torbası, kırışıklık gibi estetik kaygılarla yapılmaz.

Göz en önemli duyu organlarımızdan biridir. Çevremizi, arkadaşlarımızı, sevdiklerimizi ve ailemizi yani dünyanın nasıl bir yer olduğunu anlamayı sağlar. Göz kapağındaki fonksiyonel bir problem, görme ile ilgili de bir problem yaratabilir. Bu gibi durumlarda göz kapağı ameliyatı gereklidir.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı bir diğer adıyla üst göz kapağı estetiği esnasında sarkmış kas ve cilt dolgusu kesi ile çıkartılarak atılır. Göze estetik bir görünüm kazandırılır. Ameliyat izinin görünmemesi için kesi göz kapağı katlanma çizgisi üzerinden uygulanır. Yüz bölgesinde yapılacak diğer estetik işlemler göz kapağı ameliyatı ile uygulanabilir.

İhtiyaç varsa kaş kaldırma gibi diğer estetik işlemlerin göz kapağı ameliyatı ile birlikte uygulanması daha sağlıklı bir görüntü elde edilmesini sağlar. İşlem anestezi altında uygulanır. Hastanın durumuna göre lokal anestezi veya genel anestezi ile ameliyat gerçekleştirilebilir.

Yüzümüzde elmacık kemiklerinde yer alan yağ yastıkları yaşlandıkça aşağı doğru sarkma eğilimine geçer. Bu durum göz altında çukurlaşma, sarkma ve kırışıklıklara neden olabilir. Alt göz kapağı estetiğinden önce bu yağ yastıkları yeniden elmacık kemiğine konumlandırılarak yüzün şekli tekrar incelenir.

Bazı kişilerde bu işlemden sonra alt göz kapağına herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmaz. Eğer, kişide hala çukur ve sarkma görünüyorsa alt kirpik diplerinden ya da göz kapağının içinden kesi yapılır. Fazla yağ ve deri dokusu alınarak göz kapağı estetiği gerçekleştirilir.

Şayet, alt ve üst olmak üzere çift göz kapağı estetiği yapılacaksa, ameliyatın genel anestezi ile yapılması daha uygun olacaktır. Ameliyat genellikle 30 dk-1 saat aralığında tamamlanır. Fakat bu süre yapılan işlemin türüne ve yöntemine göre değişiklik gösterebilir.

Ameliyatsız Göz Kapağı Teknikleri

Göz kapağı ile ilgili herhangi bir problemi olan kişilerin ihtiyacına göre ameliyatla ya da ameliyatsız göz kapağı estetiği olması mümkündür. Kişinin klinik muayenesi yapıldıktan sonra hangi yöntem daha sağlıklı olacaksa o tercih edilecektir. Estetik yaptırmak isteyen kişinin göz kapağı problemi ileri derecede ise, yaşı 45 ve üzeriyse işlemin ameliyat ile gerçekleşmesi daha sağlıklı olabilir.

45 yaşının altında ve orta-hafif derecede göz kapağı problemi olan kişilere ameliyat olmadan estetik işlem gerçekleştirilebilir. Ameliyatsız göz kapağı estetiğine uygun olan kişiler Plexr lazerle göz kapağı estetiği yöntemi kullanılarak tedavi edilebilir.

Plexr Lazerle Göz Kapağı Estetiği: Kısa sürede sosyal yaşantısına geri dönmek isteyen, ameliyata uygun olmayan ya da ameliyat olmak istemeyen kişiler lazerle göz kapağı estetiği işlemini rahatlıkla tercih edebilir. Plazma enerjisi kullanarak göz çevresindeki sarkma, kırışıklık, leke, çökme gibi problemleri çözmeyi sağlar. Bu nedenle plazma göz kapağı estetiği olarak da adlandırılır. 45 yaşının altında, herhangi bir bağışıklık sistemi ve cilt hastalığı bulunmayan kişilere uygulanabilir. İşlemin uygunluğu muayene esnasından belirlenir.

Plazma göz kapağı estetiği yaptıranlar göz çevresinde siğil, leke, ben gibi izler bulunuyorsa bu durum için de plazma uygulaması yaptırabilir. Plazma yöntemi ile göz kapağı estetiği cilt üzerindeki sorunları ortadan kaldırırken, yeni cilt dokusunun oluşmasını da destekler.

İşlem lokal anestezik krem kullanılarak uygulanır. Böylelikle herhangi bir ağrı ve acı hissi oluşmaz. Lazerle göz kapağı estetiği yaptıranların yorumları dikkate alındığında işlem sonrasının da konforlu olduğu söylenebilir. Doktorun gerek gördüğü ilaçların kullanımı ve lazer yapılan bölgenin temizliği önemlidir.

Herhangi bir dikiş atma ya da cerrahi bir işlem uygulanmadığı için kişiler günlük hayatlarına rahatlıkla dönebilir. Yalnızca lazer uygulamasından sonra göz kapaklarında kabuklanma ortaya çıkabilir. Plazma göz kapağı estetiği sonrasında belirli bir süre direkt güneş ışığına maruz kalmamak ve güneş kremi kullanmak sağlık açısından önemlidir.

Göz Kapağı Estetiği Kimlere ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Yaşın ilerlemesi ve yer çekiminin etkisiyle vücudumuzda farklı bölgelerde sarkma, elastikiyet kaybı, gevşeme gibi problemler görülebilir. Yüzdeki sarkmalar, kırışıklıklar ince bir deri olan göz çevresinde oluşabilir.

Göz kapağı ve çevresinde oluşan sarkma, gevşeme, kırışıklık gibi problemler yaşça daha büyük bir görünüm ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle göz kapağı estetiği orta yetişkinlik dönemindeki yani 35 yaş ve üzeri kişilerde daha çok tercih edilebilir. Göz kapağındaki deformasyonlar bu yaş ve sonrasında daha çok ortaya çıkmaya başlar.

Göz kapağı estetiği, yaşlanmadan dolayı deforme olan cilde estetik bir görünüm kazandırmak için uygulanır. Bu durumun haricinde genetik olarak göz kapağının düşük, göz torbalarının fazlaca olması, yaşlanmaya bağlı olarak kaşın düşmesi ve göz kapağı ile mesafenin daralması gibi nedenlerde de uygulanır.

Travmatik olaylardan dolayı hasar alan, kullanılan ilaçlardan dolayı göz ve çevresinde sorun oluşan kişilere de göz kapağı estetiği yapılır. Gözü ve görmeyi etkileyen bir problem olduğunda vakit kaybetmeden göz kapağı estetiği ameliyatı uygulanır. Bu gibi sağlık açısından sorun yaratan önemli durumlarda işlem her yaşta yapılabilir.

Göz kapağı ameliyatları ya da ameliyatsız göz kapağı estetiği kalıcı mı diye bakıldığında ömür boyu kalıcılıktan bahsetmek pek mümkün değildir. Yaşlanma ile birlikte 8-10 sene sonra tekrar sarkmalar oluşabilir.

Göz kapağı estetiği, hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir. Estetik nedenlerden dolayı işlemi kadınlar daha çok tercih eder. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte göz kapağı estetiğinin tek yöntemi ameliyat değildir. Plexr lazer tedavisi ile cerrahi bir kesim yapmadan tedavi olmak mümkündür. Plastik cerrah tarafından muayene edildikten sonra hangi yöntem uygun bulunursa işlem o şekilde gerçekleştirilir.

Göz estetiği ameliyatının, kişinin aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanması gerekiyorsa, kalp hastalığı ve damar tıkanıklığı varsa ilaçlara ara verildikten belirli bir süreye kadar yapılması önerilmez. Bununla birlikte kan pıhtılaşma sorunu yaşayan hemofili hastalarına uygulama yapılmaz.

Göz Kapağı Estetiği Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Gözün en belirgin noktası, gözü koruyan ve gözün açılıp kapanmasına yardımcı olan göz kapağıdır. Göz en önemli duyu organlarımızdandır. Oldukça hassas olan göz ve çevresinde yapılacak olan işlemlerin öncesinde dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar yer alır:

 • İlk olarak uzman bir doktor tarafından muayene edilmek doğru teşhis ve tedavinin uygulanması için önemlidir. Bu yüzden işlem öncesinde, göz kapağı estetiğinde en iyi doktor kim bulmak için araştırma yapılmalıdır.
 • İhtiyacınız ve beklentiniz doğrultusunda en uygun yöntem ve yapılacak işlem ne ise kararlaştırılmalıdır.
 • İşlemin ne olacağı tespit edildikten sonra doktorunuzun ameliyat öncesinde; göz kapağı estetiği öncesi sonrası hangi uygulamaları yapmanız gerektiği ve göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası ne gibi istenmeyen durumlar olabileceği ile ilgili bilgilendirme yapmalıdır.
 • Ameliyat ile göz kapağı estetiği olunacaksa genel sağlık durumu kontrolü yapılmalıdır.
 • Aspirin vb. kan sulandırıcı ilaçlara işlemden belirli bir süre önce ara verilmelidir.
 • İşlemden bir süre önce sigara ve alkol kullanımı durdurulmalıdır.
 • Doktorun gerekli gördüğü bütün talimatlara uyulmalıdır.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapağı ameliyatından önce dikkat edilmesi gereken durumlar olduğu gibi ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken başka unsurlar da vardır. Hasta başarılı bir işlem geçirse de hastanın iyileşme süreci; uygulaması gereken prosedürleri nasıl uyguladığından ve kişinin kendi vücut yapısından bağımsız değildir.

 • Göz kapağı estetiği olanlar, ameliyat sonrasında da sigara ve alkol tüketimine ara vermelidir.
 • Göz kapağının fazlaca damarlı yapısı olması nedeniyle ameliyattan sonra ufak kızarıklık ve şişlikler görülebilir. Bu şişlik ve kızarıklık zamanla azalarak kaybolur. Soğuk uygulaması yapılarak şişlik ve morarmanın önüne geçilebilir.
 • Kanama riskini arttırmamak adına işlemden sonra bir süre daha aspirin ve türevleri kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Ameliyat sonrası ağrıları gidermek için doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.
 • Ameliyattan sonra boyundan yukarısına su değmeyecek şekilde vücut ılık bir su ile yıkanabilir. Banyo yapmak için ameliyat üzerinden 3 gün geçmesi beklenir.
 • Dikişler üzerine bandaj takılır. Bu bandaj estetik göz kapağı ameliyatı üzerinden 3 gün geçtikten sonra çıkartılabilir. Dikişler 1 hafta kadar sonra alınır. Uygulayıcı kişi ve uygulanan kişiye bağlı olarak göz kapağındaki cilt üzerine eriyen dikişler uygulanabilir.
 • Kişiler 1 hafta içerisinde günlük rutinlerine dönebilirler. Tamamen göz kapağı şeklinin oturması 1 ay kadar sürebilir.
 • Ameliyatsız göz kapağı estetiği yorumlarına bakıldığında işlem sonrasındaki süreci daha kolay ve rahat atlattıkları görülür.
 • İşlem sırasında ve sonrasında yoğun bir ağrı ve acı hissedilmez. Kişilere cerrahi bir işlem yapılmadığı için aynı gün içinde günlük hayatlarına devam edebilirler.
 • Uygulama sonrasında kullanılması için verilen ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır.
 • Plazma lazer uygulanan bölgede ilk bir hafta kabuklanma olması normaldir. Temizlerken yoğun deterjan içeriği olmayan bebek sabunları kullanılabilir.
 • Oluşan kabuklar kendi kendilerine düşerek sağlıklı derinin oluşmasına zemin hazırlar.
 • Plazma lazerden sonra güneş kremi gibi koruyucular kullanılmadan güneşe çıkılmamalıdır.
 • Plazma lazer sonrası veya göz kapağı ameliyatı sonrası herhangi anormal bir durumla karşılaşıldığında en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

Göz Kapağı Estetiği Yaptırmanın Riskleri Nelerdir?

Göz kapağı estetiği, göz kapağınızdaki sarkmaya, düşmeye ve kırışıklıkların derecesine göre uygulanır. Göz kapağı cildinde görülen sarkmalar zamanla görüşü etkileyebilir. Aynı zamanda bu sorunlar genetik olarak ya da bir ilaç kullanımı, kaza geçirme gibi durumlarda da karşımıza çıkabilir.

Estetik ve fonksiyonel açıdan yapılan ameliyat, göz kapaklarında sıkılaşmayı ve yüzde genç bir görünüm ortaya çıkmasını sağlar. Her estetik işlemde olduğu gibi göz kapağı estetiğinde birtakım riskler bulunur. Göz kapağına göz ile bağlantılı bir noktaya işlem yapıldığı için cerrahi müdahale uygulanırken öncelikle dikkatli olunmalıdır.

Ameliyat sonrasında kızarıklık, şişme ve morarma gibi durumların görülmesi normaldir. Bu durumların kişinin vücut yapısına da bağlı olarak yaklaşık bir hafta içerisinde azalarak kaybolması beklenir. Göz kapağının damarlı bir yapısı olmasından kaynaklı kanama ve sızdırma görülebilir. Uzun süren yoğun kanama, geçmeyen şişlik ve morluk görülme ihtimali oldukça düşük olmakla birlikte vardır. Bu tarzda istenmeyen ve sağlığı tehdit edebilecek anormal bir durumla karşılaşılırsa doktor ile iletişime geçip en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları Ne Kadardır?

Göz kapağı estetiği, kişilerin hem estetik olarak hem de fonksiyonel olarak rahata kavuşmasını sağlar.  Hem erkek hem de kadın için yüz şekli önemlidir. Yaşlanma ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle yüzde sarkmalar ve göz kapağında fazla cilt doku birikmesi görülebilir. Aynı zamanda alt göz kapağında torbalanma ortaya çıkabilir.

Kişiler daha genç bir görünüm elde etmek için göz kapağı estetiğine başvururlar. Bununla birlikte gözdeki sarkma, torbalanma vb. durumlar göz ile ilgili fonksiyonel bir problem yaratıyorsa, göz kapağı estetiği her yaştan kişiler için uygulanabilir. Göz kapağı estetiği ortalama fiyatları; uzman doktora, hastanenin ya da kliniğin koşullarına, yapılacak uygulamaya ve şehre göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, İstanbul göz kapağı estetiği fiyatı ile bir başka şehirdeki fiyat aynı olmayabilir.

Göz kapağı estetiği, kişinin durumuna, ihtiyacına göre farklı uygulamalarla gerçekleştirilebilir. Göz kapağı estetiği uygulamasında yaygın olarak göz kapağı estetiği ameliyatı kullanılır. Ek olarak, plazma yöntemi ile göz kapağı estetiği gibi ameliyatsız göz kapağı estetiği işlemi ile de istenilen genç görünüme kavuşulabilir.

Her yöntem farklı uygulama ve teknik içerir. Bu yüzden, ameliyatsız göz kapağı estetiği fiyatı (plazma göz kapağı estetiği fiyatları) ile göz kapağı estetiği ameliyatı fiyatı birbirinden farklılık gösterir. İşlem koşullarının ve gerekliliklerinin farklı olması nedeniyle ameliyatsız bir işlem olan plazma yöntemi estetiği ile göz kapağı ameliyatı estetiği fiyatı birbirinden farklılık gösterebilir.

Göz en önemli duyu organlarımızdan birisidir. Bu yüzden önemli olan unsur fiyatından ziyade, göz kapağı estetiği yaptıranlar uygulayıcı doktordan ne kadar memnun, işlemin uygulandığı kliniğin koşulları işlem ve gerekli müdahaleler için yeterli mi gibi ayrıntılar önemlidir. Siz de göz kapağı estetiği alanında uzman ve deneyimli doktorlardan daha ayrıntılı bilgi almak ve randevu oluşturmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göz kapağı ameliyatı kalıcı sonuçlar sağlar mı?

Evet, göz kapağı ameliyatı sonucunda elde edilen sonuçlar genellikle kalıcıdır. Fazla cilt, kas ve yağ dokusu çıkarılarak göz kapakları daha gergin hale getirildiği için sarkma ve torbalanma sorunları azalır. Ancak yaşlanma süreci devam ettiği için sonuçlar zamanla etkisini kaybedebilir.

Göz kapağı ameliyatı acı verici bir işlem midir?

Göz kapağı ameliyatı sırasında lokal anestezi kullanıldığından, ameliyat sırasında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissedilmez. Ameliyat sonrası dönemde hafif bir rahatsızlık, şişlik ve morarma hissi olabilir, ancak ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir.

Göz kapağı ameliyatı için uygun aday kimdir?

Göz kapağı ameliyatı için genellikle sağlıklı bireyler uygun adaylardır. Bu işlem, sarkık veya torbalı göz kapaklarından rahatsızlık duyan kişiler için uygundur. Bir plastik cerrahla yapılan değerlendirme sonucunda uygunluğunuz belirlenecektir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle birkaç hafta sürer. Ameliyat sonrası dönemde şişlik, morarma ve hafif rahatsızlık hissi olabilir. Cerrahınız size ameliyat sonrası bakım talimatları verecek ve tam iyileşme sürecini yönlendirecektir.

Göz kapağı ameliyatı riskli midir?

Göz kapağı ameliyatı, her cerrahi işlemde olduğu gibi bazı riskleri içerir. Bunlar arasında enfeksiyon, kanama, doku hasarı, göz kuruluğu ve göz yüzeyinde değişiklikler yer alabilir. Ancak deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde riskler minimize edilir.

Yazı Bültenimize Abone Olun
Güncellemeleri takip edin ve en güncel tüyoları kaçırmayın!
Daha Fazlasını Keşfet
Hizmetler

Badem Göz Estetiği

Badem göz ameliyatı, estetik cerrahi uygulamalarının önemli bir parçası olan ve göz çevresindeki estetik sorunları düzeltmeyi amaçlayan operasyon türüdür. Diğer

vajinoplasti
Hizmetler

Vajinoplasti

Vajinoplasti, genital bölgenin iç kısmında yer alan vajinadaki kasların ve bağ dokusunun gevşemesi, genişlemesi ve sarkması nedeniyle bölgenin daraltılması için

Hemen İletişime Geç
Hayallerin yalnızca bir adım uzakta
estetik dr ali bal - 2
Call Now Button