Meme Dikleştirme

meme dikleştirme
Bu Yazıyı Paylaş

Başta yaşın ilerlemesi olmak üzere pek çok farklı neden memelerde sarkıklık oluşmasına neden olur ve estetik olarak rahatsız edici olan bu görüntünün meme dikleştirme operasyonu ile ortadan kaldırılması mümkündür. Zamanla formunu kaybeden memeler kadınlarda estetik kaygılara yol açtığından, meme dikleştirme tüm dünyada en çok tercih edilen operasyonlardan biridir.

Meme dikleştirme ile hem memeler bedenin geri kalanı ile orantılı bir hale getirilir hem de estetik kaygılar nedeniyle oluşan psikolojik sorunlar da ortadan kaldırılmış olur. Meme dikleştirme operasyonu sayesinde kadınlar özgür kıyafet seçiminden özgüvenin geri kazanılmasına kadar pek çok konuda kendilerini rahat hissedeceği için, hayatlarına çok daha mutlu şekilde devam edebilirler.

Meme dikleştirme tüm dünyada yaygın olarak gerçekleştirilen bir operasyon olduğundan hem başarı oranları hem de meme dikleştirme ameliyatı olanlar arasındaki memnuniyet oranları son derece yüksektir. Elbette güvenli, risksiz bir operasyon geçirilmesi ve arzu edilen görünüme sorunsuz bir şekilde sahip olunabilmesi için alanında deneyimli bir cerrah ile çalışmak gerekir. Peki meme dikleştirme ameliyatı gerektiren durumlar nelerdir ve ameliyatsız meme dikleştirme mümkün müdür?

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme içerisindeki bağ dokuları yıllar içerisinde yerçekimi, hamilelik ya da emzirme gibi faktörlere bağlı olarak elastikiyetini kaybeder. Bu elastikiyet kaybı memelerin şeklini kaybetmesine, yumuşamasına ve sarkmasına neden olur. Bu soruna meme uçlarının normalden daha geniş bir hal alması da eşlik edebilir.

İşte sarkmış memelerin yeniden şekillendirilerek dik ve sert bir görünüme kavuşturulması meme dikleştirme olarak adlandırılır. Meme dikleştirme işlemi fazla meme derisinin alınarak meme dokusunun şekillendirilmesi ya da silikon protez gibi yöntemlerle yapılabilir. Bu işlem sırasında meme ucunun ya da çevresinin küçültülmesi ya da pozisyonun değiştirilmesi de mümkündür.

Meme dikleştirme ameliyatları, meme küçültme ameliyatları ile benzerlik gösterir. Meme dikleştirme ameliyatlarının temel amacı memelerde sarkıklığa neden olan fazla derinin ya da meme dokusunun çıkarılmasıdır. Meme dikleştirme operasyonlarında kullanılacak olan yönteme cerrahın fiziki muayenesinden sonra, kişiye özel olarak karar verilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hangi Durumlarda Gereklidir?

Meme dikleştirme ameliyatı, memelerin düzensiz şekilde sarktığı durumlarda gerçekleştirilir. Meme dikleştirme ameliyatına gerek olacak durumlar ise şunlardır:

 • İlerleyen yaş, hamilelik, emzirme ya da hızlı kilo değişikliklere bağlı olarak memelerde meydana gelen sarkma durumunda, meme dikleştirme ameliyatı ile sarkan memelerin yükseltilmesi ve genç bir görünüm kazanması mümkündür.
 • Bir memenin diğerinden daha fazla sarkması ya da deforme olması durumunda memelerde asimetri oluşur. Meme dikleştirme ameliyatı ile memeler yeniden simetrik hale getirilebilir.
 • Gebelik ve emzirme sonrasında memelerde şekil değişikliği ve sıkılık kaybı bu ameliyat ile giderilebilir.
 • Genetik faktörlere bağlı aşırı sarkma ya da asimetri düzeltilebilir.

Bunlar meme dikleştirme ameliyatına gerek olacak durumlardan yalnızca bazılarıdır. Ayrıca meme dikleştirme ameliyatının meme gelişiminin devam ettiği erken yaşlarda yapılması da önerilmez. İstanbul meme dikleştirme operasyonlarının yaygın şekilde gerçekleştirildiği bir bölge olarak çok sayıda kliniğe ev sahibi yapar. Doğru cerrah seçimi ile siz de doğal ve genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Ameliyatsız Meme Dikleştirme Mümkün mü?

Her ne kadar ameliyatsız meme dikleştirme yöntemleri bulunuyor olsa da hiçbiri cerrahi müdahale kadar etkili değildir. Ameliyatsız meme dikleştirmede kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Cilt altına yüksek enerjili radyofrekans dalgaları gönderilerek gerçekleştirilen radyofrekans terapi.
 • Cilt altına yüksek enerjili ultrason dalgaları gönderilerek gerçekleştirilen ultrason terapi. Bu yöntemde genç bir görünüm elde edilebilmesi için kolajen üretiminin artırılması amaçlanır.
 • Lazer enerjisi ile meme dokusunun sıkılaştırılmasını amaçlayan lazer terapi. Bu yöntem ile meme dokusu ısıtılır ve cilt yüzeyine zarar vermeden kolajen üretimi arttırılır.
 • Meme cildinin altına enjekte edilen dermal dolgu malzemeleri ile meme dokusu desteklenebilir.

 

Tüm bu yöntemler herhangi bir cerrahi müdahaleyi gerektirmez. Fakat cerrahi müdahale ile elde edilecek sonuçlar düşünüldüğünde daha etkisizdir. Bu yüzden doğal ve kalıcı bir çözüm isterseniz, meme dikleştirme ameliyatı her zaman ilk tercihiniz olmalıdır.

Meme Dikleştirme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

Memeleri dikleştirmek için cerrahi olmayan bazı yöntemlerden ve egzersizlerden bahsedilebilir. Fakat öncelikle bunların hiçbirinin cerrahi yöntemler kadar etkili olmadığını bilmeniz gerekir. Yine de belirli rutinler belirlemek ve meme dikleştirme egzersizleri ile daha iyi bir görünüme sahip olmayı denemek isterseniz, evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Bench press, push-up ya da dumbbell gibi egzersizler göğüs kaslarının gelişmesine ve memelerin dikleşmesine katkı sağlayabilir,
 • Dumbbell flyes gibi göğüs kaldırma egzersizleri meme dokusunu sıkılaştırarak meme sarkmasını hafifletir,
 • Dirsek üzerinde yükselme hareketi göğüs kaslarını hedefleyerek meme dokusunu destekler,
 • Yoga ya da pilates gibi egzersizler cilt elastikiyetini artırır, postürü düzeltir ve bu sayede meme sarkmalarını önleyebilir,
 • Hafif ağırlıklar kaldırılarak gerçekleştirilen egzersizler göğüs kaslarını çalışmasını sağlayarak meme dokusunu destekler.

 

Elbette meme dikleştirme hareketleri bir spor hocası eşliğinde ve onun yönlendirmeleri ile yapılırsa çok daha faydalı olacaktır. Dilerseniz meme dikleştirme egzersizleri için doktorunuzdan da tavsiye alabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak ayurvedik yöntemlerle gerçekleştirilen meme dikleştirme masajı da etkili sonuçlar verebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Göğüs dikleştirme öncesine dair bilinmesi gereken en önemli nokta, cerrah seçimidir. Alanında uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilen meme dikleştirme ameliyatlarında başarı oranları son derece yüksektir. Ameliyat öncesi doktorunuz ile her şeyi konuşmanız, beklentilerinizi doğru şekilde aktarmanız ve doktorunuzun sizi anladığından emin olmanız gerekir. Operasyon öncesine dair bilinmesi gereken önemli noktalar ise şunlardır:

 • Hem operasyon başarısı hem de iyileşme sürecinin hızlanması açısından sigara ve alkol tüketimi bırakılmalıdır,
 • Geçirilmiş olan hastalıklar ya da kullanılmakta olan ilaçlar konusunda doktora bilgi verilmelidir,
 • 40 yaşındaki hastalar için yalnızca ultrason yeterli olurken, 40 yaş üstü hastalar için ek olarak mamografi de istenebilir.

 

Operasyon öncesinde hastalar ameliyat ve tedavi sürecine dair bilgilendirilir. Ayrıca operasyon öncesinde kaygılarınız ya da korkularınız varsa, bunları doktor ile paylaşmaktan kesinlikle çekinmeyin. Peki meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır ve iyileşme süreci nasıl gerçekleşir?

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kullanılan meme dikleştirme yöntemleri kişilerin anatomisine, sarkmanın derecesine ya da cerrahların tercihlerine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca meme küçültme dikleştirme operasyonu ile benzer adımları içerir. Meme dikleştirme için izlenen adımlar ise şunlardır:

 • Operasyon nadir olarak lokal anestezi altında yapılıyor olsa da yaygın olarak genel anestezi altında yapılır,
 • Kesi 3 farklı şekilde yapılabilir; daha az görünür bir iz bırakan ve areolanın hemen kenarından yapılan donut, areolanın etrafına memenin altında yatay şekilde gerçekleştirilen lollipop, areolanın etrafında dikey ve meme altında yatay şekilde gerçekleştirilen T kesisi,
 • Kesi sonrası memenin dik bir konuma getirilerek sarkmanın düzeltilmesi için meme dokusu ve bağlantıları düzenlenir,
 • Meme uçlarınız aşağı bakıyorsa meme ucu dikleştirme işlemi ile meme başının doğru konuma gelmesi sağlanır,
 • Fazla deri kesilir ameliyat sonrası memenin dik bir şekilde durması için cilt gerilir,
 • Kesilere dikişler atılır ve operasyon sonlandırılır.

 

Ameliyat sırasında süt kanallarının zarar görmesi söz konusu değildir. Fakat eğer emzirme dönemini bırakmanız mümkün değil ise, bu işlem için emzirme döneminin bitmesini beklemeniz önerilir. Kullanılan ameliyat tekniği ve hastaların genel sağlık durumuna göre iyileşme süresi değişkenlik gösterebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası hastalar için ağrılı ya da ciddi sorun yaratan bir süreç değildir. Aksine dik bir konuma gelmiş olan meme hastalara kendilerini daha iyi hissettirdiği için, bu sürecin keyifle geçmesi bile muhtemeldir. Elbette birkaç hafta boyunca ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken nokta mevcuttur. Bu noktalar şu şekilde listelenebilir:

 • İlk birkaç gün yatak istirahati yapmak ve kendinizi çok fazla yormamak önemlidir,
 • Ameliyattan sonraki ağrılar normal kabul edilir, cerrah tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçları kullanarak bu ağrıları kontrol edebilirsiniz,
 • Yaraların bakımını ve temizliğini düzenli olarak ve doktor tarafından tavsiye edildiği şekilde yapmanız gerekir,
 • Memelerin yeni pozisyonlarının korunması ve meme dokusunda iyileşme sürecinin desteklenmesi adına destekleyici sütyenler kullanılmalıdır,
 • Doktor tarafından önerilen süre boyunca egzersizlerden ve ağır fiziksel aktivitelerden uzak durmak gerekir,
 • Sigara ve alkol komplikasyon riskini artıracağından kullanımı kısıtlanmalıdır.

 

Areola çevresine ya da meme altına yapılan kesiler genellikle ciddi izler bırakmaz ve dikkatli şekilde bakılmadığı sürece fark edilmez. Yine de bu izler operasyondan sonrası daha belirgindir ve zaman içerisinde çok daha soluk bir hale gelir. Günümüz teknolojileri sayesinde hastalar operasyon sonrası görüntüyü çeşitli programlar aracılığıyla görebilmekte, bu uygulama da hastaların memnuniyet oranlarını arttırmaktadır.

Estetik operasyonlar konusunda en nitelikli şehirlerden biri olarak kabul edilen İstanbul meme dikleştirme alanında da dünya standartlarında bir hizmet sunar. Elbette hangi doktoru tercih etmeniz gerektiğine doğru şekilde karar vermeniz de oldukça önemlidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları

Meme dikleştirme ameliyatlarında fiyatı belirleyen çeşitli unsurlar vardır. Bunların başında da sarkmanın derecesi gelir. Sarkma ne kadar ciddi ise, yapılacak işlem de o kadar zorlu olur. Bu da fiyatların değişmesi anlamına gelir. Dolayısıyla fiyat bilgisi kişiden kişiye değişir ve net bir fiyat vermek mümkün değildir. Cerrahın deneyimi, kliniğin kalitesi, hastanın genel sağlık durumu, operasyonun öncesinde ve sonrasında yapılacak olan testler, meme dikleştirme ile kombinlenecek diğer estetik işlemler ve çok daha fazlası fiyatlar üzerinde etkilidir. Bu yüzden öncelikli olarak bir doktor muayenesi gerekir.

Meme dikleştirme kişilerin kendilerine olan saygısının ve özgüveninin artmasına neden olan bir işlemdir ve daha mutlu bir hayat sürmenin anahtarıdır. Bu yüzden sonuçlardan memnun kalmak son derece önemlidir. Eğer siz de göğüslerinizdeki sarkmadan şikayet ediyorsanız ve meme dikleştirme ameliyatı olmak istiyorsanız, hemen şimdi bizimle iletişime geçerek bir randevu oluşturabilir ve meme dikleştirme fiyat bilgisi için talepte bulunabilirsiniz.

Yazı Bültenimize Abone Olun
Güncellemeleri takip edin ve en güncel tüyoları kaçırmayın!
Daha Fazlasını Keşfet
Hizmetler

Badem Göz Estetiği

Badem göz ameliyatı, estetik cerrahi uygulamalarının önemli bir parçası olan ve göz çevresindeki estetik sorunları düzeltmeyi amaçlayan operasyon türüdür. Diğer

vajinoplasti
Hizmetler

Vajinoplasti

Vajinoplasti, genital bölgenin iç kısmında yer alan vajinadaki kasların ve bağ dokusunun gevşemesi, genişlemesi ve sarkması nedeniyle bölgenin daraltılması için

Hemen İletişime Geç
Hayallerin yalnızca bir adım uzakta
estetik dr ali bal - 2
Call Now Button