Dudak Kaldırma

dudak kaldırma
Bu Yazıyı Paylaş

Dudak kaldırma işlemi, üst dudak ve burun arasında yer alan mesafe fazla olduğunda mesafenin azaltılması için uygulanır. Dudakların orantılı ve dolgun durması yüzde en dikkat çeken unsurlardan biridir.

Dudakların yüz yapısına oranla daha ince olması, burun ile mesafesinin fazla olması özellikle kadınlar tarafından istenmeyen bir durumdur. Bu durum doğuştan olabileceği gibi yaşın ilerlemesi ile dudakta oluşan hacim kaybı da bu görüntünün ortaya çıkmasına neden olabilir. Kadınlar sahip oldukları ince dudakları daha dolgun göstermek için dudak dolgusu yaptırabilir.

Yaptırılan dudak dolguları doğru bir şekilde uygulanmazsa ördek dudak görünümü olarak adlandırılan dudakların öne doğru çıktığı bir görüntü ortaya çıkar. Dudaklara dolgun bir görünüm kazandırmaktan uzak, burun ve dudak arasındaki mesafenin kapanmadığı bir görünüm elde edilir. Bu da istenmeyen bir durumdur. Dudak kaldırma liplift estetiği ise burada karşımıza çıkar.

Cerrahi bir işlem olan dudak kaldırma bir diğer adıyla lip lift ameliyatı ile kalıcı bir şekilde dudağınızın daha dolgun görünmesi sağlanır. Doğal yollarla üst dudak kaldırma ya da ameliyatsız üst dudak kaldırma yöntemleri de vardır.

Fakat hiçbiri dudak kaldırma estetiği gibi kalıcı bir çözüm sağlamaz. Bu yüzden bu uygulamalarla kısa süreli fayda sağlanır. Fakat her estetik işlemde olabileceği gibi erken yaşlarda yapılan dudak kaldırma ameliyatı yaşın ilerlemesiyle vücutta meydana gelen bazı değişimlerden dolayı revize edilebilir. Dudak kaldırma estetiği ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için sıkça merak edilen; dudak kaldırma estetiği nedir, dudak kaldırma işlemi nasıl yapılır ve dudak kaldırma estetiği fiyatı nedir? Sorularına bir göz atalım.

Dudak Kaldırma Estetiği Nedir?

Bazı kadınların üst dudak yapısı doğuştan incedir. Bazen de özellikle 40’lı yaşlardan sonra dudak yapısının hacmini ve dolgunluğunu kaybetmesiyle incelme görülebilir. Yüzde orantısız bir görünüm oluşur. Özellikle kadınlar bu durumdan pek hoşlanmaz ve çözüm aramaya başlarlar.

Dudak kaldırma ameliyatı ile üst dudak vermillion çizgisinin ince olduğu, yani kırmızı dudak derisinin bittiği dudak üstü derinin başladığı noktadaki ince yapı görünümünü ortadan kaldırmak amaçlanır. Dudak kaldırma işlemi, üst dudak ve burun arasında yer alan mesafe geniş olduğunda bu mesafenin azaltılması için uygulanır.

Dudak dolgusu da hacim ve dolgunluk kazandırmak için uygulanır. Dudak dolgusu ile üst dudak kaldırma işlemi yapılarak ince görünüm giderilmeye çalışılsa da kalıcı bir çözüm elde edilmez. Aynı zamanda dikkatli uygulanmadığında ya da yalnızca üst dudakta gereğinden fazla dolgu malzemesi kullanıldığında dudaklarda öne doğru çıkan ve ördek dudak şekli adı verilen istenmeyen bir görüntü meydana gelebilir.

En etkili işlem olan üst dudak kaldırma ameliyatı ile burun altından kesi yapılarak fazla parça alınır. Alınan bu parça ile burun ve dudak arasındaki mesafenin azaltılması amaçlanır. Bir diğer alternatif yöntem olarak iple dudak kaldırma işlemi uygulanabilir. Dudak kaldırma estetiğinde dudak dolgusu gibi sürekli yenileme yaptırmak gerekmez. Üst dudak kaldırma işlemi ile kalıcı bir sonuç elde etmek mümkündür.

Dudak Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Dudaklar yüzde dikkat çekici ve görünüşü en çok etkileyen noktalardan biridir. Dudak kaldırma işlemi, dudakta vermillion olarak adlandırılan sınır çizgisinin hacmini, dolgunluğunu ve belirginliğini daha çok artırarak şekil verilmesini amaçlar. Böylelikle ince görünüme sahip olan üst dudaklar yüze uygun orantılanmış olur.

Üst dudağın hacimlendirilmesiyle burun ve dudak arasındaki oluşan aralık da orantılanır. Doktorunuz işlem öncesinde yüz yapınızı inceler. Yüzünüzün ihtiyacı olan işlem yüz hattınıza uygun olarak belirlenir. Dudak bölgesinde uygulanacak olan kısımlar belirlendikten sonra ameliyat işlemi gerçekleştirilir. İple dudak kaldırma ya da fazla dokunun yapılan iki tür cerrahi işlem uygulanabilir.

İple yapılan dudak dolgusu kaldırma işleminde kalıcı ya da geçici ipler yardımıyla dikleştirme ve kırmızı dudak yapısının belirginleştirilmesi sağlanır. Fazla doku alınarak yapılan dudak kaldırma ameliyatında ise dudak ve burnun birleştiği burun altındaki noktalardan ufak kesiler yardımıyla deri altındaki yağ dokusu çıkartılır.

Dudak kaldırma işleminde yaygın olarak kullanılan cerrahi teknik Bullhorn (Boğa Boynuzu) denilen yöntemdir.  Bu teknikle burun ve dudak arasındaki mesafe, burnun hemen altındaki kısmından kesi yapılır. Dudağın yüze uygun bir şekilde yukarı tarafa kaldırılmasıyla işlem gerçekleştirilir. Bu ufak kesi burun alt kısmında yapıldığı için gizlenebilir.

Belli belirsiz bir iz kalsa da zamanla deri ile uyum sağlayacaktır. İşlem hem lokal anestezi ile hem de genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Dudak kaldırma işlemi yaptıracak kişilerin kaygı seviyeleri yüksekse ve vücut sağlıkları el veriyorsa dudak kaldırma estetiği genel anestezi altında uygulanabilir. İyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Dudak kaldırma estetiğinde, cupid yayı (burnun üst dudağın orta kısmıyla bağlandığı çukur bölge), üst dudak kısmında yer alan iki tepe belirginleştirilerek orantılı bir görünüm elde edilir. Aynı zamanda, dudak estetiği ameliyatı sayesinde daha genç ve dinamik bir yüz görünümü elde etmek mümkündür. Böylelikle kalıcı, dolgun dudak görünümü kazanılmış olur. Ameliyatla dudak kaldırma yaptıranlar için dudak kaldırma operasyonu kalıcı olsa da yaş ilerledikçe birtakım değişiklikler görülmesi normaldir.

Dudak Kaldırma İşlemi Kimler İçin Uygundur?

Dudak görüntüsü özellikle kadınlar tarafından oldukça önemlidir. Estetik görüntü sağlar. Dudak kaldırma işlemi de üst dudağından memnun olmayan kişiler tarafından tercih edilir. Üst dudak ve burun arasındaki mesafenin geniş olması yaştan bağımsız olarak yüzü olduğundan daha hacimsiz ve uzun gösterebilir. Aynı zamanda bu mesafenin orantısız olması da kişi için sorun teşkil edebilir.

Dudak kaldırma estetiği, daha önce dudak dolgusu yaptırarak istediği sonucu elde edememiş kişiler için de uygulanabilecek bir işlemdir. Yüz bölgesinde dengeli bir oran sağlamak için dudak kaldırma ameliyatı uygulanır.

Dikey olarak uygulanan işlemle fazla doku alınarak mesafe açısından üst dudak kısaltma işlemi yapılabilir. Burun ve dudağında arasındaki mesafenin dengelenmesi yüze dolgun, sınırları belirgin ve dinamik bir görüntü sağlar. Üst dudakta pembe kısım yukarı çıkartılarak hacimli ve dik bir görünüm elde edilir.

Estetik bir gülüş için de dudak kaldırma işlemi gerçekleştirilebilir. Gülmek ince dudaklara sahip olan bazı kişiler için istenmeyen bir hal alabilir. Gülüşle birlikte dudaklar daha çok içe kıvırılır ve dişlerin görünmesi zorlaşır.

Dudak kaldırma işlemi sayesinde dudakların yukarı çıkarılmasıyla dişlerin gülüş esnasında daha fazla görünmesi sağlanır. Dudak kenarı kaldırma ile sınırlar belirginleştirilir. Bu gibi durumlara sahip kişilerin doktorun onayı ile işlemin gerçekleştirilmesi uygundur. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilse de ihtiyaca bağlı olarak erkekler de dudak kaldırma işlemi yaptırabilir.

Yaş ile sarkmalar, kırışıklar ve hacim kaybı yaşanabilir. Yaşa bağlı olarak oluşan ince dudak görünümü dudak kaldırma ameliyatı ile sınırları belirgin, dik ve hacimli dudak yapısına dönüşür. Dudak kaldırma işlemi, özellikle 40 yaşını geçmiş kişiler tarafından sıkça tercih edilir.

Dudak Kaldırma Öncesi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak kaldırma işlemi cerrahi bir işlem olduğu için öncesi ve sonrasında uyulması gereken birtakım kurallar vardır. İlk olarak yapılacak olan işlem bir ameliyat olduğu için hastanın alanında uzman bir plastik cerrah tarafından kontrol edilmesi önemlidir.

İşlemin yapıldığı klinik ya da hastanenin temiz bir ortama sahip olması da bir diğer önemli unsurdur. Aynı zamanda ameliyat yapılan yerin olası komplikasyonlara karşı müdahale edebilecek donanıma sahip olmasına dikkat edilmelidir. Doktor seçimi oldukça önemlidir. Hasta herhangi bir olumsuz sonuçla karşılaşmamak için nasıl bir görünüm istediğini muayene sırasında işlemi gerçekleştirecek doktora ayrıntılı bir şekilde açıklamalıdır.

Cerrahi bir işlem olduğu için gerçekleştirilebilecek beklentilere sahip olmak ve ne istediğini net olarak belirlemek önemlidir. Uygun olan görünüm karşılıklı olarak belirlenmelidir. Gerektiğinden çok, yüzdeki fazla derinin alınması istenmeyen bir durumdur. Gerektiğinden az alındığında ise ameliyatı tekrar etme şansınız vardır. Fakat yüz şeklinin tam anlaşılabilmesi ve oturması için ameliyat üzerinden 3-6 ay geçmiş olması gerekir. Bu süreden önce yapılan revize tam anlamıyla sağlıklı olmayacaktır.

Ameliyat öncesinde kullanılan ilaçlara dikkat edilmesi gerekir. Düzenli olarak kullanılan bir ilaç varsa ya da kişi herhangi bir hastalığa sahipse doktora bildirmelidir. Sigara ve alkol kullanımına ara verilmelidir. Dudak kaldırma prosedürü çerçevesinde doktorun ameliyat öncesinde yapmanızı ve dikkat etmenizi istediği durumların atlamadan takip edilmesi komplikasyon riskini azaltmak için gereklidir.

Ameliyat sonrası da yine uyulması gereken birtakım hususlar vardır. Dudak kaldırma ameliyatı sonrasında hafif şişlik, ağrı, morluk ve kızarıklık görülmesi normaldir. Buz uygulaması ve ağrı kesici kullanımı ile yan etkileri azaltılabilir. Bu durum anormal bir hal almaya başlarsa ya da uzun süre devam ederse doktora bildirilmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Dudak bakımının özenle yapılması ve hastanın iyileşme süresi boyunca yediklerine, içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Sigara ve alkol kullanımına ara verilmelidir. Ağır fiziksel aktivitelerden ve sporlardan uzak durulmalıdır. Dikişlerle temastan olabildiğince kaçınılmalıdır. Rutin kontroller aksatılmamalıdır. Doktorun tavsiyelerine tamamen uyulmalıdır. Herhangi bir komplikasyon görülme ihtimaline karşı doktor ile irtibat halinde olunmalıdır.

Bütün bu etkenler iyileşme süresini etkiler. İyileşme süreci kişinin vücut yapısına göre değişiklik gösterir. Hastanın yaşı, sağlık durumunun nasıl olduğu da bu süreci etkileyen unsurlardandır. Genellikle hastalar ameliyattan birkaç gün sonra günlük hayatlarına dönerken iyileşme süresi 2 hafta sürebilir. Oluşan izler zamanla azalır.

Ameliyatsız Dudak Kaldırma İşlemi

Dudak kaldırma işlemi için uygulanabilecek tek yöntem ameliyat değildir. Üst dudak kaldırma hareketleri yapılarak doğal yollarla dudakta değişiklikler elde edilebilir. Fakat ameliyatla ya da ameliyatsız yapılan işlemler kadar görünür değildir. Botoks ve dolgu ile burun üst dudak arasındaki mesafeyi dengelemek mümkündür.

Dudak dolgusu, dudakları belirginleştiren ve hacim kazandıran bir işlemdir. Bu işlem sayesinde istenilen görüntüye geçici de olsa ulaşılabilir. Fakat doğru uygulanmadığında dudak öne doğru genişleyebilir. Bu durum burun ve dudak arasındaki mesafeyi kapatmak yerine daha da ortaya çıkarır.

Dudak botoksunun az seviyede üst dudak kasının iç liflerine enjekte edilmesi ile yukarı kaldırma işlemi yapılabilir. Böylelikle üst dudak sınırları genişletilir ve belirginleştirilir. Fakat herhangi bir olumsuzlukta dudak şeklinde bozulma ve üst dudağın hareket yetisini kaybetmesi gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Her iki işlem için de alanında profesyonel uzman bir plastik cerrah tarafından uygulama yapılması gereklidir. Böylelikle istenmeyen durumların olması önlenebilir.

Dudak Kaldırma Ameliyatı ve Ameliyatsız Üst Dudak Kaldırma İşlemi Farkları

Ameliyat ile yapılan dudak kaldırma işlemiyle ameliyatsız üst dudak kaldırma işlemi farklılıkları mevcuttur. Ameliyatsız dudak kaldırma işleminde botoks ve dolgu kullanılabilir. Botoks ve dolgu çoğunlukla dudak dolgunluğunu ve hacmini arttırır.

Dudak kaldırma ameliyatı ise burun dudak arasındaki mesafenin giderilmesini ve üst dudağın yukarı kaldırılarak belirginleşmesini sağlamak için uygulanır. Botoks ve dolguda da mesafe arasında kapanmalar olabilir fakat dudak kaldırma estetiği kadar net bir sonuç almak pek mümkün değildir. Aynı zamanda dudak kaldırma estetiği operasyonu olan kişiler bu işlemi bir kere gerçekleştirirken, dolgu işleminin ihtiyaç oldukça tekrarlanması gerekir.

Bu yüzden üst dudak kaldırma ameliyatı fiyatları, tekrar tekrar uygulanan dolgu fiyatlarının toplamına göre daha uygun olacaktır. Aynı zamanda, daha önce dudak dolgusu yaptırıp istenilen sonucu elde edilemediyse aranan işlem dudak kaldırma estetiği olabilir. Aynı zamanda daha önce dudak dolgusu yapılmış olması bu estetik işlem için herhangi bir sorun teşkil etmez.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Fiyatı

Yüz bir insanda en çok dikkat çeken bölgelerden biridir. Yüzde yer alan orantısızlık da hemen fark edilir. Özellikle estetik kaygılardan dolayı kadınlar yüzlerinde bir problem gördüklerinde hoşnut olmazlar. Dudak da kadınlar için estetik açıdan önemli bir bölgedir.

Dudakların ince olması, hacminin azalması, orantısız ve belirgin olmayan dudak üstü görüntüsü rahatsızlık verebilir. Bu nedenle dudak kaldırma işlemi uygulanabilir. Dudak yukarı kaldırma ile daha dinamik ve çekici bir hal alır. Dudağınız daha dolgun bir görünüm kazanır. Bu işlemin uzman bir doktor tarafından uygulanması önemlidir.

Dudak kaldırma fiyatı farklı nedenlere bağlı olarak değişebilir. Uygulayıcı doktorun kim olduğu, uygulamanın nerede ve ne zaman yapılacağı da dudak kaldırma fiyatları için etkilidir. İşlemi yapacak doktorun donanımlı olması olası komplikasyon riskini azaltmak ve istediğiniz sonuçları elde etmek için önemlidir.

İşlemin yapıldığı klinik ya da hastanenin sahip olduğu imkanlar da fiyatı etkileyen bir diğer unsurdur. Sağlığınızın açısından, dudak kaldırma işleminde önceliğiniz fiyat olmamalıdır. Doktorun bilgi ve becerisi, işlem yapılan kliniğin koşulları, burada daha önce dudak kaldırma ameliyatı olanlar memnun mu? Gibi konular dikkate alınmalıdır.

Siz de sağlıklı ve genç bir görünüm elde etmek için alanında uzman, güvenilir doktorlardan daha fazla bilgi almak ve randevu oluşturmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dudak kaldırma ameliyatı sonrası sonuçlar ne zaman görülür?

Dudak kaldırma ameliyatı sonrası ilk sonuçlar hemen fark edilebilir, ancak tam iyileşme süreci birkaç hafta sürebilir. İyileşme sürecinde şişlik ve morarma azalırken, dudaklarınız daha dolgun, şekilli ve genç görünecektir.

Dudak kaldırma ameliyatı acı verici bir işlem midir?

Dudak kaldırma ameliyatı sırasında lokal anestezi kullanıldığından, ameliyat sırasında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissedilmez. Ameliyat sonrası dönemde hafif bir rahatsızlık, şişlik ve morarma hissi olabilir, ancak ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir.

Dudak kaldırma ameliyatının etkisi ne kadar sürer?

Dudak kaldırma ameliyatının etkisi genellikle kalıcıdır. Ameliyat sonrası elde edilen dolgun ve şekilli dudaklar uzun bir süre boyunca sizi tatmin edecek. Ancak yaşlanma süreci devam ettiği için zamanla doğal yaşlanma belirtileri yeniden ortaya çıkabilir.

Dudak kaldırma ameliyatının riskleri nelerdir?

Dudak kaldırma ameliyatının bazı riskleri vardır, bunlar arasında enfeksiyon, kanama, doku hasarı, geçici hissizlik ve asimetri sayılabilir. Ancak deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde riskler minimize edilir.

Dudak kaldırma ameliyatı için uygun aday kimdir?

Dudak kaldırma ameliyatı için sarkık veya ince dudaklarından rahatsızlık duyan ve daha dolgun ve genç görünen dudaklar isteyen sağlıklı bireyler uygun adaylardır. Bir plastik cerrahla yapılan değerlendirme sonucunda uygunluğunuz belirlenecektir.

Yazı Bültenimize Abone Olun
Güncellemeleri takip edin ve en güncel tüyoları kaçırmayın!
Daha Fazlasını Keşfet
Hizmetler

Badem Göz Estetiği

Badem göz ameliyatı, estetik cerrahi uygulamalarının önemli bir parçası olan ve göz çevresindeki estetik sorunları düzeltmeyi amaçlayan operasyon türüdür. Diğer

vajinoplasti
Hizmetler

Vajinoplasti

Vajinoplasti, genital bölgenin iç kısmında yer alan vajinadaki kasların ve bağ dokusunun gevşemesi, genişlemesi ve sarkması nedeniyle bölgenin daraltılması için

Hemen İletişime Geç
Hayallerin yalnızca bir adım uzakta
estetik dr ali bal - 2
Call Now Button