Bişektomi

bişektomi
Bu Yazıyı Paylaş

Hem erkekler hem de kadınlar, fiziksel görünümlerini iyileştirmek için pek çok farklı estetik operasyona başvurur ve bişektomi de bu estetik operasyonlardan biridir. Yanak cerrahisi ya da yanak estetiği olarak da bilinen bişektomi ile elmacık kemiklerinin daha belirgin hale getirilmesi, yüzün daha ince bir yapıya sahip olması amaçlanır. Hollywood yanağı ile bişektomi birbirinden ayrı kavramlar olmakla birlikte, bir arada değerlendirilebilir. Nitekim bişektomi, Hollywood yanağı estetiğinde uygulanan bir dizi işlemden yalnızca biridir.

Yüz hatlarının keskinleştirilmesi, yüzde altın oranın yakalanması amacıyla gerçekleştirilen bu operasyonda, elmacık kemikleri ile çene arasında gençlik üçgeni ya da ters üçgen olarak da adlandırılan bir yüz şekli oluşturulur. Bişektomi ameliyatı sonrasında kişinin yüzü daha estetik, daha genç, daha çekici bir görünüm kazanmış olur. Peki yanak inceltme ya da bişektomi nedir ve nasıl uygulanır?

Bişektomi Nedir?

Yüzde gerçekleştirilen tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi bişektomi ameliyatında da amaç yüzün genç ve sağlıklı bir görünüm kazanmasıdır. Kişilerin yanak bölgesindeki bukkal yağ dokusu kişileri olduğundan daha kilolu gösterdiği için, yüzün daha orantılı bir görünüme kavuşması adına bukkal yağ dokusunun çıkarılması gerekir, bu işlem de bişektomi olarak adlandırılır.

Elmacık kemiklerinin hemen alt kısmında bulunan bukkal yağ dokusu, kilolu olmayan insanlarda bile tombul bir görünüm yaratabilir. Bu da yüz hatlarının yuvarlaklaşması, ideal formunu kaybetmesi anlamına gelir. Yaşlanmaya bağlı olarak bukkal yağ dokusu azalacağı için, yüz derisinde sarkma meydana gelebilir; bu da yüzün olduğundan yaşlı görünmesine neden olabilir. Kısacası bişektomi yanaklarda bulunan fazla yağ dokusunun çıkarılması ile birlikte yüzdeki asimetrik görüntünün giderilmesi ve ters üçgen şeklinde, daha orantılı bir yüz hattı yaratılması amacıyla gerçekleştirilen bir operasyondur. Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi yanak yağı aldırma işleminde de alanında uzman ve deneyimli bir cerrahla çalışmak büyük öneme sahiptir.

Bişektomi Kimler İçin Uygundur?

Yüz orantısının korunması adına en etkili operasyonlardan olan bişektomi erkek ve kadınlar için uygun bir işlemdir. Standart kiloya sahip olan, yüzündeki yuvarlak görüntüden rahatsızlık duyan, 18 yaşından büyük olan tüm kadınlar ya da erkekler bişektomi yaptırabilir. Erkeklerde yanak yağlarının miktarı kadınlara oranla daha az olduğundan, çıkarılacak yağ miktarı da genellikle daha azdır. Bir diğer yandan yüzdeki yağ oranı yaşlanmaya bağlı olarak azalacağından ve böyle durumlarda bişektomi erken yaşlanma belirtilerine neden olacağından, 45 yaş üstündeki bireyler için önerilmez. Nitekim 25 yaşın üzeri ve 45 yaşın aşağısı bişektomi için uygun zamanlar olarak kabul edilir.

Yine de kişilerin bişektomi için uygun olup olmadığına uzman hekimin fiziksel değerlendirmesi sonucunda karar verilmelidir. Bu süreçte hekim tarafından gerekli görüldüğü durumlarda fiziksel muayeneye ek olarak laboratuvar testleri de istenebilir.

Tüm bunların dışında fiziksel olarak sağlıklı olmanız, vücut ağırlığınızın sağlıklı seviyelerde olması, yüz yapınızın dolgun ve yuvarlak görünmesi bişektomi ameliyatı için uygun aday olduğunuzu gösterir. Operasyon sonrasında dair beklentilerinizin gerçekçi olması ve sigara kullanmamak gibi durumlar da sizi çok daha uygun adaylar haline getirir. Ayrıca “bişektomi ameliyatı nedir?” ya da “bişektomi nasıl yapılır?” öğrenmek, operasyona dair korkularınızı yenmek açısından etkili olacaktır.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Bişektomi ya da yanak inceltme ameliyatı lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu yüzden genel anestezi nedeniyle oluşabilecek sorunlar da ortadan kaldırılmış olur. Fakat bişektomi ile birlikte farklı Hollywood yanağı işlemleri de yapılacaksa, bu durum genel anestezi gerekli olabilir. Bişektomi operasyonu yanakların hem içinden hem de dışından yapılabilir. Eğer yüz üzerinde farklı herhangi bir işlem yapılmayacak, yalnızca bişektomi işlemi yapılacaksa, prosedür genellikle yanağın iç kısmından gerçekleştirilir.

Yanak inceltme ameliyatı sırasında cerrah tarafından izlenen adımlar ise şunlardır:

 • Operasyon öncesinde muhtemel enfeksiyon problemlerinin önlenmesi amacıyla detaylı ağız temizliği yapılır,
 • Ameliyat bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur,
 • Yanağın iç kısmından, yaklaşık 1 cm boyutunda kesi yapılır,
 • Yanak bölgesinden çıkarılacak doku operasyon öncesinde belirlenmiştir; yanak içi yağ dokusuna ulaşıldıktan sonra bu doku çıkarılır,
 • Aynı işlem diğer yanağa da uygulanır,
 • Cerrah tarafından gerekli görüldüğü takdirde, yüzün daha keskin bir görünüm kazanması için elmacık kemiklerinin çevresinde çeşitli dolgu malzemeleri kullanılabilir,
 • İşlem tamamlandığında kesiler dikilerek operasyon sonlandırılır.

Kesilere atılan dikişlerde kendiliğinden çözünebilen malzemeler kullanıldığı için sonradan dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Hekimler tarafından bişektomi öncesi sonrası hakkında detaylı bilgi paylaşılır ve süreç kontrollü şekilde yönetilir. Ayrıca Hollywood yanak estetiği işlemleri alanında uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirildiği sürece risk barındırmaz. Yanak bölgesindeki yağların alınması işlemi, yüz germe işlemi ile birlikte gerçekleştirilebilir.

Bişektomi Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastaların operasyon öncesi birtakım önemli noktalara dikkat etmesi, hem operasyonun başarısı hem de iyileşmenin kısa sürede gerçekleşmesi adına faydalıdır. Nitekim bişektomi yaptıranlar bu estetik operasyon öncesinde şu noktalara dikkat etmelidir:

 • Ameliyattan 1 hafta önce alkol ve sigara tüketimi bırakılmalıdır,
 • Ameliyattan önce aspirin ya da benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır,
 • Düzenli olarak kullanılan ilaçlar doktora bildirilmesi, bu ilaçlar doktorun belirttiği şekilde kullanılmalıdır,
 • Doktor alerjik durumlar ya da daha önce geçirilmiş cerrahi operasyonlar hakkında bilgilendirilmelidir.

Bu süreçte cerrahın istediği bilgiler ya da çeşitli testler, cerrahın, kişilerin bişektomi için uygun olup olmadığını anlamasını sağlar. Bişektomi için uygun olan kişilerde başarı oranları son derece yüksektir. Nitekim Hollywood yanağı yaptıranların yorumları da bunu gösterir. Ayrıca eğer çene dolgusu gibi farklı işlemler de yaptırmak isterseniz, bu işlemlerin bişektomi ile birlikte yapılıp yapılmayacağını doktorunuza danışabilirsiniz.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon tamamlandıktan sonra hasta, tıpkı operasyon öncesinde olduğu gibi birtakım önemli noktalara dikkat etmelidir. Bişektomi öncesi dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şu şekilde listelenebilir:

 • Eğer genel anestezi olmaksızın, yalnızca lokal anestezi ile bişektomi işlemi yapıldıysa, hastalar kısa bir istirahatten sonra aynı gün taburcu edilebilir,
 • Eğer hastaların farklı bir sağlık sorunu yoksa genellikle bir refakatçi gerekmez,
 • İlk 2 saat bölgeye bandaj ile baskı yapılması gerekir,
 • İlk 3 gün 4’er saat arayla 15 dakikalık soğuk kompres uygulamaları yapılabilir,
 • İlk 5 gün ameliyat bölgesine zarar verebilecek fiziksel aktivitelerden uzak durulması gerekir,
 • İlk birkaç gün sıvı ya da yumuşak gıdalarda beslenilmeli ve sert gıdalardan uzak durulmalıdır,
 • Ağız içindeki yaraların enfeksiyon kapmaması için doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerin düzenli olarak kullanılması gerekir,
 • Dişlerin düzenli şekilde, dikişlere zarar vermeyecek şekilde fırçalanması ve gargara yapılması, enfeksiyon oluşması riskini azaltır.

Operasyon sonrası bölgede oluşan şişlikler normal kabul edilir ve birkaç hafta içerisinde kendiliğinden yok olur. Operasyon sonrasında alkol ve sigara kullanılmaması, iyileşme sürecinin çok daha hızlı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca bişektomi yaptıranlar yorum ve önerileri ile yeni hastaları operasyon sonrası sürece dair yönlendirir. Bu yorumları okuyarak yapmanız ya da yapmamanız gerekenler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bişektomi Avantajları Nelerdir?

Bişektomi operasyonunun en temel avantajı, işlem süresinin kısa olması ve hastanede yatışa gerek olmamasıdır. Ayrıca yanak inceltme ameliyatı fiyatları diğer estetik işlemler ile kıyaslandığında biraz daha ekonomiktir. Bişektomi işleminin öne çıkan diğer avantajları ise şu şekilde listelenebilir:

 • İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden genel anesteziye bağlı sorunlar ortaya çıkmaz,
 • Diyet uygulamaları, egzersiz programları ya da yaşam tarzı değişiklikleri ile arzu ettiği görünüme kavuşamayanlar için ideal bir uygulamadır,
 • Genellikle dolguya gerek olmaz, bu sebeple çok daha doğal bir görünüm yaratılır,
 • Hastalar ameliyat sonrası kilo alsalar bile yüzdeki orantılı görünüm zarar görmez,
 • Kesiler yanak içinde yapıldığından bişektomi sonrası herhangi bir iz kalmaz,
 • Hastalar günlük yaşamlarına ya da iş hayatına kısa süre içerisinde dönebilir.

 

Tüm bunlara ek olarak Hollywood yanağı erkek ve kadınlar için farklı prosedürleri içerebilir ve bişektomi de bu prosedürlerden biridir. Dolayısıyla bişektomi fiyatları ile Hollywood yanağı fiyat bilgisi birbirinden farklı olabilir. Bu yüzden “Hollywood yanağı nedir?” ya da “ne gibi prosedürler içerir?” gibi soruların cevaplarını araştırabilir, ihtiyaçlarınızı belirleyebilir ve fiyat bilgisini de buna göre alabilirsiniz.

Bişektomi Zararlı mı?

Güvenli bir operasyon olan bişektomi zararları ile öne çıkan bir işlem değildir. Alanında uzman ve deneyimli bir cerrah ile çalıştığınız sürece herhangi bir risk ile karşılaşmak söz konusu değildir. Fakat tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi bişektomi sırasında da birtakım komplikasyonlar oluşabilir. Son derece nadir şekilde gerçekleşen bu komplikasyonların başında aşırı kanama ve enfeksiyon oluşumu gelir. Nadir olarak vücut anesteziye tepki verebilir ya da hematom gelişebilir. Yine nadir olarak gerçekleşen diğer komplikasyonlar ise ağız açıklığının kısıtlanması, tükürük bezlerinin hasar görmesi, fasiyal sinirlerde hasar ve deri altında su toplanmasıdır.

Şunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var: Uzman doktor tercihi ile bişektomi, diğer estetik operasyonlardan daha riskli değildir!

Bişektomi Fiyatları

Bişektomi operasyonunun burun estetiği ve diğer estetik prosedürler ile mukayese edildiğinde daha uygun fiyatlara sahip olduğunu söylemek mümkün. Fakat doğrudan böyle bir genelleme yapmak mümkün değil. Çünkü kişilerin ihtiyaçları ya da beklentileri farklı olduğundan, uygulanacak operasyonlar da farklılık gösterebilir. Bu da fiyatların işlemden işleme değişmesine neden olur. Bu durum tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi bişektomi için de geçerlidir.

Yanaklarında yağ olan ve bu durumdan rahatsız olan hastaların öncelikle fiziksel muayeneden geçmesi gerekir. Bu muayene sonrasında cerrah hastaların ihtiyaçlarını belirler ve bu konuda hastaları bilgilendirir. Nitekim uygulanacak işlemlere, işlem bölgesine, cerrahın deneyimine, kullanılacak olan ekipmanlara, sağlık kuruluşunun kalitesine ya da kombine yapılacak diğer işlemlere göre bir fiyat belirlenir. Yani belirlenecek olan bişektomi fiyatı tamamen kişiye özeldir. Eğer siz de randevu oluşturmak, bişektomi fiyat 2023 bilgi almak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazı Bültenimize Abone Olun
Güncellemeleri takip edin ve en güncel tüyoları kaçırmayın!
Daha Fazlasını Keşfet
Hizmetler

Badem Göz Estetiği

Badem göz ameliyatı, estetik cerrahi uygulamalarının önemli bir parçası olan ve göz çevresindeki estetik sorunları düzeltmeyi amaçlayan operasyon türüdür. Diğer

vajinoplasti
Hizmetler

Vajinoplasti

Vajinoplasti, genital bölgenin iç kısmında yer alan vajinadaki kasların ve bağ dokusunun gevşemesi, genişlemesi ve sarkması nedeniyle bölgenin daraltılması için

Hemen İletişime Geç
Hayallerin yalnızca bir adım uzakta
estetik dr ali bal - 2
Call Now Button