Meme Estetiği

Meme Estetiği
Bu Yazıyı Paylaş

Meme estetiği, memelerin boyutunu, şeklini veya pozisyonunu değiştirmek için kullanılan cerrahi işlemlerin genel adıdır. Uygulamalar, memeleri daha çekici ve dengeli hale getirmek, kişinin vücut görünümünü iyileştirmek ya da memelerle ilgili estetik meme sorunlarını çözmek amacıyla uygulanır. Meme estetiği işlemleri, hastaların fiziksel ve duygusal iyilik hallerini artırmak adına önemli bir rol oynar. Meme ucu estetiği noktasında da aynı detaylar öne çıkar.

Meme büyütme işlemi, meme implantları ya da yağ transferi kullanarak memelerin boyutunu artırmayı amaçlar. İşlem, daha dolgun ve büyük memelere sahip olmayı isteyen kişiler için uygundur. Meme küçültme ise büyük memelere sahip olan kişiler adına öne çıkar. Büyük memelere sahip olanlar sırt ağrıları, boyun ağrıları veya cilt tahrişi gibi sorunlar yaşayabilirler. Meme küçültme cerrahisi, bu tür rahatsızlıkları gidermekle memelerin boyutunu dengeli hale getirmek için kullanılır. Meme altı kısmında da işlem yapılabilir.

Yaşlanma, gebelik veya kilo kaybı gibi faktörler, memelerin sarkmasına neden olabilir. Meme kaldırma, memeleri daha genç, sıkı, yükseltilmiş konumda tutmak için uygulanan bir işlemdir. Meme kanserinin sonucu mastektomi geçiren kişiler için meme rekonstrüksiyonu cerrahisi, memenin yeniden oluşturulmasına yardımcı olur. Hastaların kendilerini daha tam hissetmelerine yardımcı olur. Meme estetiği operasyonlarının dikkatle yapılması gerekir.

Meme estetiği uygulamalarıi, kişinin ihtiyaçlarına ve isteklerine bağlı olarak özelleştirilebilir. Cerrahlar, her hasta adına özel cerrahi plan oluşturur. Böylelikle işlemlerden en iyi sonuçları elde etmesini sağlar. Meme estetiği nedir diye merak edenler adına bu şekilde yanıt verilebilir.

Meme Estetiği Kimler için Uygun?

Meme estetiği herkes için uygun olmayabilir. Bu sebeple, adayların dikkatle seçilmesi gerekir. Meme estetiği uygunluğunu değerlendirmek adına bir dizi faktör göz önünde bulundurulur. Meme estetiğinin en önemli kriterlerden biri, hastanın mevcut meme görünümünden memnun olmamasıdır. Tercih edilen yöntem meme dokusunun estetik görünmesine yardımcı olur.

Meme estetiği yaptıranlar izsiz meme estetiği yöntemlerini de tercih edebilirler. Meme boyutu, şekli, sarkıklığı veya pozisyonu ile ilgili rahatsızlık duyan kişiler, meme estetiği adına uygun adaylar olabilirler. Rahatsızlık, vücutlarıyla ilgili olumsuz duygusal etkilere neden olabilir. Bu nedenle cerrahi düzeltme arayışına girebilirler.

Özel meme estetiği adaylarının genel olarak iyi bir fiziksel sağlık durumunda olmaları gerekir. Cerrahi işlem, ciddi kronik sağlık sorunları olan kişiler için uygun olmayabilir. Özellikle kalp, akciğer ya da dolaşım sorunları gibi sistemik sağlık sorunları olanlar, cerrahi riskler nedeniyle işlemlere uygun adaylar olmayabilirler. Aynı zamanda meme estetiği ameliyatı geçirmeye karar veren kişilerin ameliyat sonrası iyileşme sürecini tolere edebilecek sağlık durumuna sahip olmaları önemlidir.

Meme estetiği adaylarının sadece fiziksel değil, aynı zamanda mental sağlık açısından da uygun olmaları gerekir. Meme estetiği işlemleri sonrası yaşanan değişikliklerle beklentiler, hastaların duygusal sağlık durumunu etkileyebilir. Bu nedenle, hastaların ameliyat öncesinde gerçekçi beklentilere sahip olmalarıyla meme estetiği sonrası duygusal tepkilere hazır olmaları önem taşır.

Psikolojik destek gerekiyorsa, hastalar destekten yararlanmalıdır. Sigara içenlerle aşırı alkol tüketenler, meme estetiği işlemleri için uygun adaylar olmayabilirler. Sigara içmek, ameliyat sonrası iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Alkolün aşırı tüketimi de iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.

Kişiler meme estetiği adına beklentileriyle isteklerini cerrahlarıyla açıkça iletmelidir. İyi bir iletişim, cerrahın hastanın isteklerini anlamasıyla uygun cerrahi plan oluşturmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cerrahi sonuçlarıyla iyileşme sürecinin hastaya detaylı şekilde açıklanması gerekir. Gerçekçi beklentilere sahip olan hastalar, genellikle daha tatmin edici sonuçlar elde ederler.

Meme estetiği için uygun adayların belirlenmesi, hastanın sağlık geçmişi, fiziksel durumu, duygusal sağlığıyla cerrahi istekleri gibi faktörlerin dikkate alınmasını gerektirir. Bu sebeple, meme estetiği ameliyatları düşünen kişilerin cerrahla danışma görüşmesi yapmalarıyla uygunluğunu değerlendirmeleri tavsiye edilir.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme estetiği işlemleri, genellikle hastanın fiziksel – estetik ihtiyaçlarına göre özelleştirilir. Meme estetiği uygulamasına başlamadan önce, hasta ile cerrah arasında danışmayla değerlendirme süreci gerçekleşir. Meme estetiği olanlar arasında bu aşamada hasta, isteklerini, memeleriyle ilgili rahatsızlıklarıyla beklentilerini cerraha anlatır. Cerrah ise hastanın meme yapısını, cilt durumunu, genel sağlık geçmişiyle cerrahiye uygunluğunu değerlendirir. Danışma görüşmesi, hasta ile cerrah arasında güvenin oluşturulmasıyla işlem öncesinde net bir planın belirlenmesine yardımcı olur.

Danışma ile değerlendirme sürecinin ardından cerrah, hastanın istekleriyle ihtiyaçlarını temel alarak cerrahi planı oluşturur. Meme estetiği işlemleri genellikle hastanın isteğiyle mevcut meme yapısına bağlı olarak farklı şekillerde planlanabilir. Örneğin, hastanın memelerini büyütmek istemesi durumunda, cerrah meme implantları veya yağ transferi gibi yöntemleri içeren plan yapar.

Büyük memelere sahip hastalar için meme küçültme ameliyatı planlanır. İşlemde meme dokusuyla fazla yağ alınarak meme boyutu küçültülür. Sarkan veya sarkmış memeleri düzeltmek isteyen hastalar için meme kaldırma ameliyatı planlanır. Aynı zamanda meme dokusu yukarı doğru yeniden şekillendirilir. Meme kanseri sonucu mastektomi geçiren hastalar adına meme rekonstrüksiyonu cerrahisi planlanır. İşlem, memenin yeniden oluşturulmasını içerir.

Cerrahi işlem, cerrah ile hasta tarafından belirlenen plana göre gerçekleştirilir. Meme estetiği işlemleri genellikle lokal veya genel anestezi altında yapılır. İşlem süresi uygulamanın türüne, karmaşıklığıyla hastanın özel durumuna bağlı olarak değişebilir. Meme büyütme ameliyatları sırasında cerrah, meme implantlarını meme dokusu altına ya da üstüne yerleştirir. Ya da hastanın kendi vücut yağını kullanarak meme büyütme yapılabilir. Meme küçültme işlemi sırasında cerrah, fazla meme dokusunu çıkarır. Böylelikle meme boyutunu küçültür.

Meme kaldırma işlemi sırasında cerrah, sarkan meme dokusunu kaldırır, yeniden şekillendirerek sıkılaştırır. Şekil bozukluğuna yol açabilecek durumlar operasyonlarının tercih edildiği sırada belirlenir. İşlem, yükseltilmiş meme pozisyonu elde etmeyi amaçlar. Meme rekonstrüksiyonu cerrahisi, mastektomi sonrası memenin yeniden oluşturulmasını içerir. Bu işlemde doku transferi veya meme implantları kullanılabilir.

Gebelik sonrası meme dikleştirme ameliyatı hamilelik ile emzirme süreçleri sonucunda değişen meme yapısını düzeltmek, memeleri daha dik görünüme kavuşturmak amacıyla yapılan cerrahi işlemdir. Gebelik, emzirme, yaşlanmayla kilo değişiklikleri gibi faktörler meme dokusunun sarkmasıyla memelerin formunu kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle birçok kadın, memelerinin daha estetik görünüme sahip olmasını isteyebilirler. Meme estetiği sonrası emzirme noktasında cerrahızın size bilgi verecektir.

Gebelik sırasında ve sonrasında meme dokusu genellikle genişleyerek sarkabilir. Emzirme işlemi de meme dokusunun değişmesine yol açabilir. Bunun sonucunda, birçok kadın memelerinin hacim kaybı yaşadığını hisseder. Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi açısından meme dikleştirme estetiği, sorunları çözmek için etkili çözüm yaratır.  Meme küçültme estetiği de aynı çözümler konusunda etkilidir.

Meme dikleştirme ameliyatı, memelerin sarkmış dokusunu kaldırmayı amaçlar. İşlem sırasında genellikle meme dokusu yeniden şekillendirilir. Böylelikle fazla deriyle yağ dokusu çıkarılır. Memelerin konumu yukarı taşınır, daha estetik görünüme kavuşur. Uygulama esnasında cerrahın hastanın anatomisiyle beklentilerine göre özel plan yapması önemlidir. Bu nedenle her hasta adına kişiselleştirilmiş yaklaşım gereklidir.

Gebelik sonrası meme dikleştirme cerrahisi, birçok fayda sunar. İşlem sonucunda memeler daha dik görünüme kavuşur. Bu durum birçok kadının özgüvenini artırabilir. Aynı zamanda sarkan meme dokusu nedeniyle yaşanan rahatsızlık ile giyim zorlukları da ortadan kaldırılabilir. Fakat meme dikleştirme cerrahisi ameliyat olduğu için bazı riskleriyle yan etkileri de vardır. İşlem sonrası iyileşme süreciyle izler de kişiden kişiye değişebilir.

Meme dikleştirme cerrahisine uygun aday olup olmadığını belirlemek adına plastik cerrah ile görüşmelisiniz. Cerrahınız, meme yapınızı inceleyerek sizin adınıza en uygun tedavi planını oluşturacaktır. Uygulama yaptırdıktan sonra tavsiyelere uyarak iyileşme sürecini sorunsuz şekilde tamamlayabilir, memelerinizin yeni görünümünü deneyimleyebilirsiniz. Meme estetiği nasıl yapılır sorusu temel olarak bu şekilde yanıtlanabilir.

Meme Estetiği Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme estetiği öncesi sonrası dikkatle planlanarak yönetilmelidir. Meme estetiği türüne karar vermeden önce birçok farklı cerrahın görüşünü almak, işlem hakkında ayrıntılı bilgi edinmek önemlidir. Farklı cerrahlarla yapılan danışma görüşmeleri, işlemin avantajları, riskleriyle sonuçları hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Cerrah seçimi, uygulamanın başarısını büyük ölçüde etkileyebileceğinden dolayı titizlikle yapılmalıdır.

Sigara içenlerle aşırı alkol tüketenler, meme estetiği öncesinde alışkanlıklarını bırakmalıdır. Sigara içmek, iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Bu sebeple, yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Alkol tüketimi ise iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca komplikasyon riskini artırabilir. Bu nedenle, uygulama öncesinde alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

Cerrahınızın önerdiği ilaçlarıyla takviyeleri düzenli olarak kullanmalısınız. Bazı ilaçların veya takviyelerin, kanama riskini artırabileceğini ya da iyileşme sürecini etkileyebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle, işlem öncesinde tüm kullandığınız ilaçlarıyla takviyeleri cerrahınıza bildirmelisiniz.

Meme estetiği uygulamasına karar vermeden önce, işlemin sizi nasıl etkileyeceğiyle sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmalısınız. Cerrahınızla açık iletişim kurarak isteklerinizle beklentilerinizi net şekilde ifade etmek önemlidir. Gerçekçi olmayan beklentiler, işlem sonrası memnuniyetsizliklere yol açabilir. Meme estetiği işlemi sonrası iyileşme dönemi, destekle planlama gerektirir. Ameliyat sonrası işleri düzenlemek, gerekli izinleri almak, evde rahat iyileşme ortamı oluşturmak gerekir. Ayrıca meme estetiği sonrası yardım ile destek sağlayacak kişi veya aile üyesi bulunması da faydalı olabilir.

İşlem sonrasında, dinlenmek, iyileşme sürecine özen göstermek önemlidir. Cerrahi sonrası dönemde belirli süre boyunca aktivitelerinizi sınırlamalı, fiziksel zorlamalardan kaçınmalısınız. Cerrahınızın önerdiği iyileşme süresine riayet etmek, komplikasyon riskini azaltabilir. Cerrahi sonrası dönemde yara bakımına dikkat etmek önemlidir. Cerrahi bölgeleri temiz ve kuru tutmalı, cerrahınızın önerdiği yara bakım ürünlerini kullanmalısınız. İyileşme süreci boyunca yara izlerinin gelişimini izlemek, cerrahınızla iletişimde kalmak gereklidir. Meme estetiği sonrasında, cerrahınızın önerdiği destekçi iç giyim kullanmanız genellikle tavsiye edilir. İç giyim, memeleri destekler, şişliği azaltır. İyileşme sürecini de kolaylaştırabilir. Erkek meme estetiği ile kadın meme estetiği adına farklı yöntemler değerlendirilir.

Cerrahınızın belirlediği takip muayenelerine düzenli olarak gitmek önemlidir. Muayenelerde cerrah, iyileşmenin uygun şekilde ilerlediğiyle herhangi bir komplikasyonun olup olmadığını değerlendirir. Muayenelere düzenli olarak katılmak, işlem sonrası sonuçların başarılı olmasını sağlar. Meme estetiği işlemi sonrası duygusal – psikolojik destek gerekebilir. Kendi vücutlarıyla ilgili değişiklikler yaşayan hastalar, süreçte psikolog veya terapist gibi profesyonel destek alabilirler. Duygusal iyilik hallerini desteklemek, iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyebilir.

Meme Estetiği Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme estetiği yaptırmadan önce, bazı önemli faktörlere dikkat etmek, iyi bir planlama yapmak önemlidir. Meme estetiği öncesi deneyimli cerrah seçmek dikkate alınmalıdır. Cerrahınızın deneyimi, işlemin başarısını büyük ölçüde etkileyebilir. İyi bir cerrah, uygulamayı güvenli şekilde uygular, doğru planlamayı yapar. İstenilen sonuçları elde etmenize yardımcı olur. Bu noktada aşağıdaki detaylar öne çıkar:

 • Cerrahın deneyimiyle uzmanlık alanı
 • Sertifikaları ve eğitimi
 • Önceki hastaların referansları ile sonuçları
 • Cerrahın hastalarıyla iletişimi ve açık olması

 

Danışma görüşmeleri yaparak farklı cerrahları değerlendirebilir. Sizinle en iyi uyum sağlayanı seçebilirsiniz. Meme estetiği, bir dizi farklı işlemi içerebilir. Meme büyütme, meme küçültme, meme kaldırma veya meme rekonstrüksiyonu gibi farklı işlemler, farklı amaçlara hizmet eder. Meme başı estetiği ile meme büyütme estetiği birbirinden farklıdır. Meme başının koltuk altından ölçümlenmesi gerekebilir. Bu nedenle, isteklerinizle ihtiyaçlarınıza en uygun uygulamayı belirlemek önemlidir. İşlem türünü belirlerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız:

 • Meme boyutu ile şekli
 • Meme sarkması durumu
 • Estetik tercihleriniz
 • Sağlık durumunuz
 • Cerrahınızın önerileri

 

Cerrahınızla yapacağınız danışma görüşmesi, en uygun tekniği belirlemenize yardımcı olacaktır. Meme estetiği kararı vermeden önce, beklentilerinizi netleştirmeniz çok önemlidir. Hangi sonuçları beklediğinizle işlemin sizi nasıl etkileyeceğini anlamak, memnuniyetiniz açısından kritik adımdır. Beklentilerinizi belirlerken şunları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Meme görünümünde ne tür değişiklikler istediğinizi
 • İstediğiniz meme boyutunu ve şekli
 • İyileşme süreci ile sonuçlar hakkında gerçekçi beklentileri
 • Cerrahınıza beklentileri açıkça ifade etmek, meme estetiği sırasında ve sonrasında tatmin edici sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

 

Her cerrahi işlemin riskleri vardır. Meme estetiği işlemi istisna değildir. Olası riskler arasında enfeksiyon, kanama, yara izi oluşumu, implant sızması veya sarkma yerine dönüş gibi durumlar bulunabilir. Riskleriyle potansiyel komplikasyonları anlamak, kabul etmek önemlidir. Cerrahınız, uygulamanın riskleri hakkında sizi bilgilendirecek, güvenli bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacaktır. Meme estetiği sonrasında iyileşme süreci öne çıkar. İyileşme döneminde dinlenmek, cerrahınızın önerdiği yara bakımını yapmak, belirli bir süre boyunca fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir. Aynı zamanda düzenli kontrolleriyle muayeneleri takip etmek, iyileşmenizin doğru ilerlediğinden emin olmanıza destek verir.

 

Meme estetiği işlemi maliyetli olabilir. Sigorta genel olarak bu tür estetik işlemlerini kapsamaz. İşlem maliyetiyle finansman seçeneklerini dikkatlice değerlendirmelisiniz. Ayrıca uygulamanın maliyetine implantlar, anestezi, hastane ücretleriyle cerrah ücretlerinin dahil olduğunu unutmamalısınız. Meme estetiği yaptırmadan önce bir dizi önemli faktörü göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Cerrah seçimi, işlem türü, beklentilerinizi netleştirme, risklerin anlaşılması, iyileşme süreciyle maliyet gibi faktörler, kararınızı verirken dikkate almanız gereken temel unsurlardır. En iyi meme estetiği sonuçları için estetik meme ameliyatı noktasında araştırma yapılmalıdır.

Meme Estetiği Fiyatları

Meme estetiği işlemlerinin fiyatları, bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Meme estetiği fiyatları noktasında net durumlar belirlemek zor olabilir. Meme estetiği, meme büyütme, meme küçültme, meme kaldırma veya meme rekonstrüksiyonu gibi farklı türleri içerebilir. Her işlemin maliyeti farklıdır ve istenilen sonuca ulaşmak için kullanılacak tekniklerle malzemelere bağlı olarak değişebilir.

Ameliyatsız meme estetiği ile doğal meme estetiği gibi detaylar fiyatları belirleyen temel unsurlardır. Cerrahın deneyimiyle uzmanlığı, meme estetiği fiyatlarını etkileyebilir. Deneyimli cerrahın hizmetleri genellikle daha yüksek maliyete sahip olabilir. Ancak işlemi güvende ve istenilen sonuçları elde etmek için önemli yatırım olarak görülebilir. Meme estetiği ne kadar ve meme estetiği ücretleri nedir sorusu işlem türüne göre değişkenlik gösterebilir.

Meme estetiği işlemi genel olarak hastanelerde veya özel cerrahi merkezlerinde yapılır. Cerrahi yerin türü ve konumu da fiyatları etkileyebilir. Plastik cerrahı tarafından belirlemeler yapılır. Özellikle büyük şehirlerdeki cerrahi merkezlerinde işlemler daha farklı maliyetli olabilir. Meme estetiği işlemleri genellikle genel ya da lokal anestezi altında yapılır. Meme estetik İstanbul fiyatlar arasında farklı bütçelere hitap edebilecek seçenekler bulabilirsiniz. Ameliyatı genel anestezi altında yapmak işlemin maliyetini değiştirebilir. Hangi tür anestezinin kullanılacağı, cerrah ve hastanın tercihlerine bağlı olarak değişebilir.

Hastanın fiziksel sağlık durumu, meme estetiği işleminin maliyetini etkileyebilir. İstanbul meme estetiği fiyatları açısından farklı avantajlara sahiptir. Bazı hastalar, ek sağlık testleri veya özel tıbbi gereksinimler nedeniyle daha fazla maliyetle karşılaşabilirler. Meme büyütme işlemleri için kullanılan implant türüyle malzemesi de maliyetleri etkiler. Silikon ve tuzlu su implantları gibi farklı implant seçenekleri mevcuttur. Fiyatlar ayrıntılara göre belirlenir.

Meme Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Meme Büyütme ameliyatı sonrasında emzirme yapabilir miyim?

Meme Büyütme ameliyatı sırasında süt kanallarına etki eden bir işlem yapılmadığı için emzirmeye herhangi bir etkisi olmamaktadır. Emzirme yapabilirsiniz.

Meme Büyütme operasyonu ne kadar sürer?

Meme Büyütme ameliyatı yaklaşık 3-4 saat süren bir operasyondur.

Meme Büyütme ameliyatından sonra ne zaman duş alabilirim?

Meme Büyütme ameliyatından 5 gün sonra duş alabilirsiniz.

Meme Büyütme operasyonundan sonra iz kalır mı?

Meme Büyütme ameliyatından sonra az da olsa iz kalma ihtimali vardır.

Meme Küçültme işlemi ameliyat olmadan gerçekleşebilir mi?

Meme Küçültme, ameliyat harici bir yöntem ile gerçekleşmesi mümkün olmayan bir durumdur.

Meme Küçültme ameliyatı meme sarkmasını önler mi?

Evet, meme küçültme ameliyatı ile meme sarkması ciddi ölçüde aşılmış olur.

Meme Küçültme operasyonundan kaç gün sonra normal yaşantıma dönebilirim?

Meme Küçültme ameliyatından yaklaşık 1 hafta sonra kişiler normal yaşantılarına dönebilmektedir.

Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Evet, Meme Dikleştirme ameliyatı sonrasında normal şekilde emzirme gerçekleşebilir.

Meme Dikleştirme ameliyatında hangi tür anestezi uygulanır?

Meme Dikleştirme ameliyatından genel anestezi uygulanır.

Meme Dikleştirme ameliyatından ne kadar süre sonra spor yapabilirim?

Meme Dikleştirme ameliyatından, doktorunuz aksini belirtmedikçe, yaklaşık 1,5 ay sonra spor hayatınıza dönebilirsiniz.

Yazı Bültenimize Abone Olun
Güncellemeleri takip edin ve en güncel tüyoları kaçırmayın!
Daha Fazlasını Keşfet
Hizmetler

Badem Göz Estetiği

Badem göz ameliyatı, estetik cerrahi uygulamalarının önemli bir parçası olan ve göz çevresindeki estetik sorunları düzeltmeyi amaçlayan operasyon türüdür. Diğer

vajinoplasti
Hizmetler

Vajinoplasti

Vajinoplasti, genital bölgenin iç kısmında yer alan vajinadaki kasların ve bağ dokusunun gevşemesi, genişlemesi ve sarkması nedeniyle bölgenin daraltılması için

Hemen İletişime Geç
Hayallerin yalnızca bir adım uzakta
estetik dr ali bal - 2
Call Now Button